Sprawa Szymona Kluki, rolnika zmuszonego do ograniczenia produkcji zwierzęcej z powodu skarg sąsiadów na nieprzyjemne zapachy, wzbudziła ogromne poruszenie w środowisku rolniczym. Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) domaga się anulowania tego, jak twierdzi, wadliwego wyroku sądu.
To smutna historia pana Szymona, rolnika z miejscowości Grodzisko pod Łodzią, który od wielu lat zmaga się ze swoimi sąsiadami. Jego problemy zaczęły się, kiedy postanowił powiększyć chlewnię, wówczas sąsiedzi usiłowali zniszczyć go na wszelkie sposoby. Teraz im się to udało. Sąd nakazał zapłacić rolnikowi 100 tysięcy odszkodowania!
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi wywołał wstrząs w środowisku rolników. Szymon Kluka, hodowca trzody chlewnej z Grodziska, przegrał sądową batalię z sąsiadami skarżącymi się na przykre zapachy dobiegające z jego gospodarstwa. Orzeczenie zobowiązuje rolnika do szeregu ograniczeń w prowadzeniu działalności, co może stanowić precedens dla wielu polskich gospodarstw.
Ceny wieprzowiny pikują w dół, a nawet trwająca Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej nie są w stanie powstrzymać tego trendu. Eksperci wskazują na dwa główne czynniki: początek wakacji oraz słaby popyt na mięso.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmiany w regulacjach dotyczących uciążliwości zapachowej. Nowe przepisy, bazujące na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i najlepszych dostępnych technikach pomiarowych, mają na celu "skonstruowanie kompleksowego rozwiązania, regulującego zjawisko uciążliwości odorowych".
Już od dzisiaj producenci rolni, którzy utrzymują świnie, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 100 procentowej refundacji na koszty poniesione w związku z inwestycją w bioasekurację w 2024 roku. Rolnicy mogą zakupić odzież ochronną lub maty dezynfekujące, wszystko co potrzebne dla ograniczenia przenoszenia wirusa ASF do gospodarstw. Termin naboru kończy się pod koniec lipca.
Wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się w kolejnym polskim województwie. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o pojawieniu się ASF w południowej części województwa mazowieckiego, w miejscowości Iłża, w powiecie radomskim. To już 12 ognisko wirusa w kraju, z czego w dwóch województwach odnotowano łącznie aż 9 ognisk.
Wiele godzin trwała akcja gaśnicza pożaru, którzy wybuchł w poniedziałek przed godziną 22:00 w miejscowości Żarnowica Duża (woj. łódzkie). Płonęła chlewnia o powierzchni ponad czterech tysięcy metrów kwadratowych. W chlewni znajdowało się ponad 2100 prosiaków, żadne nie przeżyło starcia z płomieniami. Akcje gaśniczą prowadziło 10 zastępów straży pożarnej.
W Europie znajduje się zaledwie jeden tzw. wieżowiec dla trzody chlewnej – jest on zbudowany w Niemczech, w pobliżu miejscowości Köthen (Saksonia). Chociaż miejsce nie funkcjonuje od pięciu lat, to w ostatnim czasie ta wyjątkowa ferma utraciła możliwość potencjalnego powrotu do działalności. Wszystko przez wygaśnięcie koncesji na użytkowanie miejsca.
Noc, dwa włamania, 115 skradzionych warchlaków - historia, która zaszokowała Wielkopolskę. Złodziej, 24-letni były pracownik gospodarstwa, nie tylko przedostał się do chlewni, ale także użył środka uspokajającego dla zwierząt. Jednak to, co zrobił później, przeszło wszelkie oczekiwania.
Wnioski o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej można było składać do 15 września 2023 r. W tym czasie zarejestrowano ich ponad 28 tys. Na początku października rozpoczęła się realizacja płatności.
ARiMR rozpoczęła wypłatę środków z tytułu pomocy na odbudowę produkcji trzody chlewnej. Wnioski o wsparcie można było składać od 28 sierpnia do 15 września 2023 r. Ponad 28 tys. producentów trzody chlewnej złożyło wnioski o pomoc.
Branża hodowli trzody chlewnej w Polsce nie ma najlepszej passy. Zgodnie z wstępnymi danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), w czerwcu 2023 roku po raz kolejny spadła liczba świń w hodowli na terenie Polski – tym razem o 1,8 proc. Największy spadek zaobserwowano w przypadku trzody chlewnej przeznaczonej na ubój; pogłowie zmniejszyło się tam o 4,8 proc.
Inspektorzy z łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali przeładowaną ciężarówkę przewożącą świnie. Zbyt duża masa ładunku nie była jedynym przewinieniem kierowcy.
Tylko do 15 września producenci trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą ubiegać się o pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ostatni moment na ubieganie się o wsparcie w postaci dotacji: hodowcy trzody chlewnej, którzy borykają się z trudnościami finansowymi na tle obecnych ograniczeń rynkowych, mają szansę na ubieganie się o wsparcie finansowe. Nabór wniosków o dotację, która może wynosić nawet pół miliona złotych, trwa tylko do 15 września 2023 roku.
Producenci trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą się ubiegać o pomoc finansową. Sprawdź warunki otrzymania dotacji.
W niedzielę wieczorem doszło do pożaru fermy trzody chlewnej w Kołkach, w województwie zachodniopomorskim. Pożar spowodował ogromne straty w inwentarzu. Po jego ugaszeniu wewnątrz budynku znaleziono zwłoki mężczyzny.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na wypłatę dofinansowań dla producentów trzody chlewnej. Na wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej związaną z ograniczeniami na rynku rolnym, wynikającymi z działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy. O pomoc można ubiegać się do 15 września bieżącego roku.
Nowe prognozy Departamentu Rolnictwa USA dotyczące chińskiego rynku wieprzowiny wzbudzają uwagę analityków i producentów. Jak kształtują się perspektywy produkcji, spożycia i importu wieprzowiny w Chinach?
Protesty i opór mieszkańców gminy Kościan skutecznie zablokowały wydanie pozwolenia na budowę gigantycznej chlewni przeznaczonej dla 2 tysięcy tuczników. Decyzja, która miała wpłynąć na krajobraz i środowisko, spotkała się jednak nie tylko z jednogłośnym sprzeciwem lokalnej społeczności, ale i brakiem zezwolenia na inwestycję ze strony wójta.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przypomina, że do 14 sierpnia 2023 roku szereg wylosowanych gospodarstw rolnych w Polsce ma obowiązek przekazać ankieterom lub poprzez formularz odpowiednie informacje w ramach badań: Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.
Pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie zatwierdził komercyjne wykorzystanie dwóch szczepionek przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF), stał się Wietnam. Oznacza to przełom w walce z tą chorobą, a także otwiera drogę do możliwej dystrybucji preparatów za granicą, co może pomóc innym krajom dotkniętym ASF.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wprowadza zmiany w warunkach pożyczek dla producentów utrzymujących świnie na obszarach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Aktualizacja zasad oznacza rozszerzenie dostępu do nieoprocentowanych pożyczek także dla rolników, którzy prowadzili trzodę chlewną w 2020 roku. Wsparcie pozwoli na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych i pracę w trudnych warunkach związanych z występowaniem ASF.
W ostatnim czasie posłowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili projekt ustawy, który ma na celu rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów na wsi. Propozycja polega na wprowadzeniu ustalonej minimalnej odległości między dużymi fermami zwierząt a zabudowaniami mieszkalnymi. W ramach ustawy, minister właściwy do spraw klimatu zostanie zobowiązany do określenia norm odorowych.
Czas składania wniosków o przyznanie płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt dobiega końca. Rolnicy mają czas do 30 czerwca 2023 r., aby aplikować o wsparcie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Inicjatywa ta ma na celu zachęcenie hodowców do promowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt.
Do 14 sierpnia 2023 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) prowadzi dwa badania: Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego oraz Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych. Udział w tych badaniach daje rolnikom i innym osobom zaangażowanym w produkcję żywności możliwość przyczynienia się do kompleksowej analizy i dalszego rozwoju sektora rolniczego w kraju.
Hodowcy świń mają niewiele czasu na spełnienie ważnego obowiązku. Do 30 czerwca 2023 r. muszą sporządzić spis wszystkich świń znajdujących się w siedzibie stada. Pilnym obowiązkiem jest również przekazanie tych informacji do komputerowej bazy danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na co hodowcy mają 7 dni od sporządzenia spisu. Niezastosowanie się do tych terminów może wiązać się z konsekwencjami.