RolnikInfo.pl
Nawozy - prawo

Gary Hawkins/REX/Shutterstock

Po nawozy tylko z dowodem osobistym? Ministerstwo zabrało głos w sprawie

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Pierwotnie w sprawie spisywania danych z dowodów osobistych rolników przy zakupie nawozów azotowych poseł Stefan Krajewski zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak interpelacja poselska przekazana została do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Jak zauważał poseł Stefan Krajewski, przepisy, które zaczęły obowiązywać od początku lutego, uderzają bezpośrednio w rolników. Czy jest szansa, że coś się zmieni?

Mowa o przepisach, które obowiązują od 1 lutego bieżącego roku a dotyczą traktowania nawozów azotowych jako "prekursorów materiałów wybuchowych" zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady. Jak zwracał uwagę poseł, rolnicy odczuwają niepokój, gdy podczas zakupu nawozów zbierane są od nich dane, dotyczące numeru dowodu osobistego, czy informacji o tym przez kogo dokument został wydany.

- Rolą rządu jest taka recepcja przepisów unijnych, która byłaby jak najmniej dolegliwa dla polskich obywateli, oraz skuteczne utrącanie prawnych absurdów jeszcze na forum europejskim. Trudno dostrzec tego rodzaju działanie w tym przypadku - zauważył poseł Krajewski. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W interpelacji poselskiej Stefan Krajewski zwrócił się do ministra z pytaniem, czy prowadzone były działania na forum instytucji Unii Europejskiej, "tak, aby wprowadzone przepisy nie paraliżowały pracy rolników oraz zapewniały bezpieczeństwo ich danych", oraz czy przepisy zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2019 r. mogą być zmodyfikowane, by ułatwić życie polskim rolnikom. 

Co na to ministerstwo? 

Robert Tomanek z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w odpowiedzi zaznaczył, że w ramach całego łańcucha dostaw unijne prawo ustanawia przepisy, które dotyczą udostępniania, wprowadzania, posiadania, a także stosowania substancji i mieszanin, jakie mogą być użyte "do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych".

- Osoba fizyczna lub prawna działająca w celach niezwiązanych z działalnością handlową, gospodarczą lub zawodową (przeciętny użytkownik) nie powinna mieć możliwości nabycia prekursorów materiałów wybuchowych podlegających ograniczeniom w oparciu o twierdzenie, że jest użytkownikiem zawodowym lub podmiotem gospodarczym - wskazał Tomanek w odpowiedzi. 

Co więcej, zdaniem Tomanka, jeżeli nabywca przekonuje, że jest użytkownikiem zawodowym lub podmiotem gospodarczym, zgodnie z rozporządzeniem należy go podczas każdej transakcji sprawdzić. 

Czy ministerstwo brało udział w pracach? 

Jak zaznaczono w odpowiedzi, podczas prowadzenia prac w Radzie Unii Europejskiej udział brali przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Robert Tomanek przekazał, że podczas prac przedstawiciele MRPiT zwrócili uwagę na to, by koniecznie uwzględnić rolników, jako użytkowników zawodowych. To właśnie dzięki temu, prekursory materiałów wybuchowych są rolnikom udostępniane. 

W związku z informacjami, które przekazał Robert Tomanek, przepisy dotyczące zasad sprzedaży nawozów sztucznych wynikają z prawa unijnego, czyli nie ma możliwość na zmiany, a wszystko wynika z tego, że są traktowane, jako materiały wybuchowe.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >