RolnikInfo.pl
KRIR - koszenie trawy

congerdesign /Pixabay

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Krajowa Rada Izb Rolniczy zaapelowała o niekoszenie trawników. - To, co dla nas czasami jest chwastem, dla owadów zapylających jest wspaniałym pożywieniem - wskazuje KRIR.

Jak przypomniała Krajowa Rada Izb Rolniczych, tegoroczna chłodna pogoda skutecznie uniemożliwiła odpowiednią pracę pszczół, loty, a także pobieranie pyłku oraz nektaru.

- Apelujemy o niekoszenie trawników, które dostarczają pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. To, co dla nas czasami jest chwastem, dla owadów zapylających jest wspaniałym pożywieniem - apeluje KRIR. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Dlaczego tak ważne jest, aby nie kosić trawników? Krajowa Rada Izb Rolniczych powiadomiła, że z powodu kwitnienia roślin miododajnych pszczoły mają mniej pokarmu, a jeśli pszczoły nie mają możliwości, żeby dostarczyć sobie pokarmu, należy im pomóc.

Rzadsze koszenie traw pomaga pszczołom 

Jak można dowiedzieć się na stronie portalpszczelarski.pl, w czasopiśmie "Biological Conservation" jeszcze w 2018 roku zamieszczone zostały wyniki badań, z których wynikało, że im rzadziej koszone były trawniki, tym miały więcej roślin, które dostarczały pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. Zdaniem naukowców różne częstotliwości koszenia traw wpływa na liczebność pszczół. Podczas badań okazało się, że koszenie trawy co trzy tygodnie dało 2,5 razy więcej kwiatów trawnika i większą różnorodność gatunków pszczół.

Na kwestię koszenia traw zwrócono uwagę w kampanii #EKOszenie, która prowadzona jest we Wrocławiu. W kampanii promowana jest korzystna dla środowiska pielęgnacja trawników. Dłuższe trawniki powodują, że dłużej utrzymuje się wilgoć, a rośliny, które się na nim zaczynają pojawiać, dają więcej pożytku owadom zapylającym.

Jak powiadomiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia w rozmowie z portalem wroclaw.pl, w tym roku we Wrocławiu trwa już trzecia odsłona akcji EKOszenia, podczas której zmieniana jest częstotliwość koszenia.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina także, że 80% roślin uprawnych w Europie potrzebuje pomocy zapylaczy, aby zaowocować. Bez wspomnianych zapylaczy nie byłoby między innymi jabłek, truskawek, ogórków, papryki, czy innych warzyw i owoców. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRIR, portalpszczelarski.pl, wroclaw.pl

Podobne artykuły

owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >
kot

Zwierzęta

Wiejski kot przyniósł chronionego ptaka w zębach. "Miejsce kota jest w domu"

Czytaj więcej >