RolnikInfo.pl
pogoda

unsplash.com / fot. Shaun Holloway

Diametralna zmiana pogody. IMGW wydał ostrzeżenia dla 5 województw

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Pogoda na przestrzeni ostatnich dni ulega sporym zmianom. Zalegająca warstwa śniegu topnieje, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla pięciu województw.

Cieplejsza temperatura może sprawić, że wody roztopowe przyczynią się do przekroczenia stanów alarmowych w województwie: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim i śląskim.

Alerty pogodowe od IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował na swojej stronie internetowej: 

W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych, szczególnie w zlewniach: Ślęzy, Kaczawy, Baryczy.

Ostrzeżenia wydane przez IMGW mają obowiązywać do południa w niedzielę 21 lutego 2021 roku. Nie zanosi się, by temperatura w Polsce miała w najbliższych dniach znowu spaść poniżej zera - czy to oznacza, że rolnicy mogą przygotowywać się do otwarcia sezonu wiosennego na wsi? 

Aura na kolejne dni

Nad teren Polski napłynął wyż ze wschodu, a dokładniej z obszaru Ukrainy - będzie on obejmował w sobotę cały kraj. Na północnym zachodzie i północy Polski odczuwalny będzie ciepły front powietrza przybywający znad Oceanu Atlantyckiego.

Efekt wzrastającej temperatury potęgować będą masy powietrza polarnego morskiego na zachodzie Polski. Sobota 20 lutego minie pod znakiem niewielkiego i umiarkowanego zachmurzenia, a także lokalnych mgieł na wschodzie kraju. Na krańcach wschodnich niewykluczona przejściowa, krótkotrwała gołoledź

Temperatura w okolicach Suwałk będzie oscylować w granicach zera -  w sobotę będzie to najzimniejszy obszar Polski. Najcieplej ma być natomiast na południowym zachodnie, gdzie termometry wskażą 11 stopni Celsjusza.

Choć w nocy z soboty na niedzielę temperatura może spaść do -9 stopni Celsjusza, to w samą niedzielę będziemy mieli do czynienia z dodatnimi wartościami na termometrach. Na północnym wschodzie będą to około 2 stopnie Celsjusza, w centrum kraju około 5-7 stopni Celsjusza, nawet do 13 kresek powyżej zera na zachodzie i południowym zachodzie.

Niedziela będzie słoneczna i w dużej mierze bezwietrzna - zachmurzenie będzie spodziewane tylko na północnym wschodzie. Mimo to nadal będą występowały lokalne mgły, które będą marznąć - zjawisko to będzie szczególnie widoczne na wschodzie Polski.

Czy mamy do czynienia z pierwszymi nieśmiałymi oznakami wiosny? Trudno w tej kwestii wyrokować - długoterminowa prognoza IMGW na cały luty przewidywała bowiem siarczyste mrozy przez cały miesiąc. Luty nadal trwa, więc lepiej być przygotowanym na wszelkie możliwe zmiany aury i ewentualny powrót zimy. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >