Diametralna zmiana pogody. IMGW wydał ostrzeżenia dla 5 województw
Cieplejsza temperatura może sprawić, że wody roztopowe przyczynią się do przekroczenia stanów alarmowych w województwie: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim i śląskim.
Alerty pogodowe od IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował na swojej stronie internetowej:
W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych, szczególnie w zlewniach: Ślęzy, Kaczawy, Baryczy.
Ostrzeżenia wydane przez IMGW mają obowiązywać do południa w niedzielę 21 lutego 2021 roku. Nie zanosi się, by temperatura w Polsce miała w najbliższych dniach znowu spaść poniżej zera - czy to oznacza, że rolnicy mogą przygotowywać się do otwarcia sezonu wiosennego na wsi?
Aura na kolejne dni
Nad teren Polski napłynął wyż ze wschodu, a dokładniej z obszaru Ukrainy - będzie on obejmował w sobotę cały kraj. Na północnym zachodzie i północy Polski odczuwalny będzie ciepły front powietrza przybywający znad Oceanu Atlantyckiego.
Efekt wzrastającej temperatury potęgować będą masy powietrza polarnego morskiego na zachodzie Polski. Sobota 20 lutego minie pod znakiem niewielkiego i umiarkowanego zachmurzenia, a także lokalnych mgieł na wschodzie kraju. Na krańcach wschodnich niewykluczona przejściowa, krótkotrwała gołoledź .
Temperatura w okolicach Suwałk będzie oscylować w granicach zera - w sobotę będzie to najzimniejszy obszar Polski. Najcieplej ma być natomiast na południowym zachodnie, gdzie termometry wskażą 11 stopni Celsjusza.
Choć w nocy z soboty na niedzielę temperatura może spaść do -9 stopni Celsjusza, to w samą niedzielę będziemy mieli do czynienia z dodatnimi wartościami na termometrach. Na północnym wschodzie będą to około 2 stopnie Celsjusza, w centrum kraju około 5-7 stopni Celsjusza, nawet do 13 kresek powyżej zera na zachodzie i południowym zachodzie.
Niedziela będzie słoneczna i w dużej mierze bezwietrzna - zachmurzenie będzie spodziewane tylko na północnym wschodzie. Mimo to nadal będą występowały lokalne mgły, które będą marznąć - zjawisko to będzie szczególnie widoczne na wschodzie Polski.
Czy mamy do czynienia z pierwszymi nieśmiałymi oznakami wiosny? Trudno w tej kwestii wyrokować - długoterminowa prognoza IMGW na cały luty przewidywała bowiem siarczyste mrozy przez cały miesiąc. Luty nadal trwa, więc lepiej być przygotowanym na wszelkie możliwe zmiany aury i ewentualny powrót zimy.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Policyjny pościg za ciągnikiem. Nietrzeźwy rolnik w przyczepce przewoził wnuczkę
-
Świnie uwięzione w piwnicy. Strażacy z Radzynia Podlaskiego ruszyli na ratunek
źródło: farmer.pl