Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Pomidor zwinął swoje liście? Sprawdź, jakie są główne przyczyny
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 26.06.2024 12:22

Pomidor zwinął swoje liście? Sprawdź, jakie są główne przyczyny

zwinięte liście pomidora
fot. materiały własne

Polacy uwielbiają pomidory, zwłaszcza w sezonie, kiedy ich smak wynosi na wyżyny przyjemności. Wielu amatorów decyduje się na uprawę kilku krzaków dla własnego użytku. Wydawałoby się, że pielęgnacja pomidorów jest bajecznie prosta, jednak nic mylnego. W trakcie uprawy może wydarzyć się wiele, choćby nagłe zwijanie się liści pomidora. W takim przypadku trzeba się zastanowić i przeanalizować, czy nie popełniliśmy błędu w pielęgnacji, czy może krzak został zaatakowany przez chorobę.
 

Ciemna strona uprawy pomidorów

Pomidory są jednym z najczęściej uprawianych warzyw w naszym kraju. Można je posadzić pod osłonami i w ogrodzie. Pielęgnacja krzaków pomidorów nie powinna sprawiać nikomu problemów, przynajmniej w teorii. 

W praktyce bywa z tym różnie. Już na wczesnym etapie, czyli na wiosnę, kiedy krzaczki przesadzamy do gruntu, mogą pojawić się problemy. Najczęściej wynikają z nadejścia niszczycielskich przymrozków. Albo krzak przetrwa odpowiednio zabezpieczony przed zimnem, albo nie i dalsza uprawa będzie niemożliwa.

Nie lepiej jest też latem, kiedy już krzaki osiągają duże rozmiary, a nawet mają już pierwsze owoce. Wówczas pojawiają się na liściach różne deformacje, a same liście zaczynają się zwijać na wszelkie możliwe strony. Z czego to wynika?

Tragedia w powiecie olsztyńskim. Nie żyje 7-letnia dziewczynka zagryziona przez psy

Liście pomidora zaczęły się zwijać. Jakie są tego powody?

Problem z nagłym zwijaniem się liści na krzaku pomidora, zdarza się zarówno u odmian pod osłonami, jak i w gruncie. Najczęściej dotyczy to tradycyjnych odmian pomidorów, a rzadziej koktajlowych. 

Żeby zrozumieć, co się dzieje z krzakiem pomidora, który zaczął zwijać liście, trzeba zweryfikować czy aby na pewno pielęgnacja jest prawidłowa. Obrywanie dzików i liści od dołu nie jest powodem zwijania liści pomidora. Problem leży po stronie zbyt dużego nasłonecznienia lub jest konsekwencją słabego podlewania krzaków.

Ponadto trzeba zwrócić uwagę, czy krzaki nie są za bardzo zagęszczone lub czy mają wystarczającą ilość składników pokarmowych w glebie. Żeby zrozumieć przekaz pomidora i jego bolączki, trzeba przyjrzeć się sposobowi, w jakim liście się zwijają.

Liście pomidora zwijają się. Jak temu zaradzić?

Zauważyliście, że liście pomidorów zwijają się i skręcają ku górze? Przyczyną są upały i nadmierne nasłonecznienie. W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w maty osłaniające, które zapewnią roślinom cień. 

Co jednak, kiedy liście na krzaku pomidora zwijają się w dół i zmieniły kolor na ciemnozielony? Tu rezultatem jest przedobrzenie z azotem w glebie. Pomóc może intensywne podlewanie i zaprzestanie dalszego nawożenia. 

Kolejny kłopot to skręcanie się liści do nerwu głównego w kierunku dołu i ich zasychanie. Łodygi pomidora atakuje rak bakteryjny i widać obumieranie rośliny. Tutaj z pomocą powinny przyjść środki ochrony roślin.

Przy niedoborze wapnia zauważymy jak starsze liście odbarwiają się i skręcają, a wierzchołki na krzaku robią się ciemnozielone. Warto wtedy sprawdzić pH gleby i zastosować nawóz wapniowy.

Jeśli pojawi się mszyca na krzaku pomidora, będzie powodować zwijanie się i lepkość liści. Kiedy zauważymy pajęczynę na zdeformowanych liściach, to oznaka pojawienia się przędziorków. W obu przypadkach trzeba zastosować środki ochrony roślin. 

Jeśli pomidory mają niedostateczną ilość wody, wtedy zauważymy na brzegach blaszek brązowienie. Należy pamiętać o regularnym nawodnieniu roślin.