pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum) – jest rozpowszechnioną rośliną uprawną. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jego owoc jest warzywem.
Był już problem z niekontrolowanym napływem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, a teraz pojawił się podobny, ale z Rosji i Białorusi. Z tych państw bowiem sprowadzane na potęgę są pomidory i ogórki. Napływ warzyw spod osłon z tych krajów, rujnuje polskich producentów. Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków Pod Osłonami spotkali się niedawno z ministrem rolnictwa. Czy udało się im coś wskórać w tej sprawie?
Polacy uwielbiają pomidory, zwłaszcza w sezonie, kiedy ich smak wynosi na wyżyny przyjemności. Wielu amatorów decyduje się na uprawę kilku krzaków dla własnego użytku. Wydawałoby się, że pielęgnacja pomidorów jest bajecznie prosta, jednak nic mylnego. W trakcie uprawy może wydarzyć się wiele, choćby nagłe zwijanie się liści pomidora. W takim przypadku trzeba się zastanowić i przeanalizować, czy nie popełniliśmy błędu w pielęgnacji, czy może krzak został zaatakowany przez chorobę.
Wzorując się na metodach starych jak świat, kiedy jeszcze nie było dostępu do chemicznych środków, nasze babcie doskonale radziły sobie ze szkodnikami w swoich uprawach. Kluczem do walki z mszycą i przędziorkami było przygotowanie gnojówki z pokrzyw lub zrobienie z niej oprysku. Ten preparat można łatwo zrobić i jest prawdziwym odkryciem dla ekologicznych upraw. Opryskasz nim nie tylko ogórki i pomidory, pomoże też przy szarej pleśni i mączniaku rzekomym i prawdziwym.
Uprawiając pomidory, dbamy nie tylko o pozbywanie się chwastów i podlewanie krzaków, lecz również o prawidłową pielęgnację. W tym celu stosujemy zabiegi usuwania liści oraz pędów bocznych. Tzw. "wilki", czyli młode pionowe pędy, które rosną w szybkim tempie i osłabiają roślinę, powinniśmy regularnie wyłamywać. Krzaki pomidorów odwdzięczą się dużymi i licznymi owocami.
Sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach zmienia się z dnia na dzień. Ekspert rynkowy Maciej Kmera przyznaje, że pojawia się coraz więcej warzyw, przez co ceny gwałtownie spadają w dół. Ta sytuacja spędza sen z powiek zwłaszcza plantatorom pomidorów, których cena spadła poniżej 7 zł za kilogram.
Miłośnicy własnej uprawy pomidorów zapewne wiedzą jak i po co usuwa się nadmiar liści na krzaku. Jest to powszechna i popularna praktyka wśród ogrodników. Obrywanie liści ma przyspieszyć dojrzewanie owocu na krzaczku oraz zmniejszyć ryzyko występowanie chorób grzybowych. Żeby przeprowadzić poprawnie ten zabieg pielęgnacyjny, warto poznać kolejność, która ma ogromne znaczenie.
Koperek to zioło, które święci triumfy popularności nie tylko w kuchni. Od dekad stosuje się go także w celu łagodzenia niektórych problemów zdrowotnych. Warto mieć go w swoim ogródku, by nie przepłacać w sklepach spożywczych.
Anna Derbiszewska z 10 edycji "Rolnik szuka żony" zakończyła program z miłością swojego życia u boku. To właśnie przed kamerami matrymonialnego show telewizyjnej jedynki Anna poznała i pokochała Jakuba. Po zakończeniu show para postanowiła zamieszkać pod jednym dachem. Ich miłość zaowocowała i wkrótce potem para ogłosiła, że spodziewa się dziecka. Anna relacjonuje najważniejsze momenty swojego życia na Instagramie. Ostatnie zdjęcie przykuło uwagę jednej z internautek. Reakcja Anny była natychmiastowa.
Nie ma chyba osoby, która nie lubi jeść zdrowych warzyw, prosto z przydomowego ogródka. Najlepsze z nich to oczywiście pomidory. Czy z uprawą tych czerwonych bomb witaminowych poradzi sobie każdy amator? Podpowiemy, kiedy jest najlepszy czas na wysiew nasion, a także jaki moment jest najkorzystniejszy na wsadzenie do gruntu.
Pomidory są produktami o ogromnym wachlarzu zastosowań kulinarnych, toteż nie dziwi, że warzywa te - zwłaszcza latem - cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów. W niecny sposób wykorzystał to 38-letni mężczyzna, który ukradł aż 600 kilogramów pomidorów z giełdy warzywnej na Mazowszu. Jak się okazało, mieszkaniec Ciechanowa sprzedał kradzione płody rolne pod jednym z lokalnych supermarketów. Smutny finał pomidorów pod supermarketem600 kilogramów pomidorów, które skradziono na giełdzie warzywnej na Mazowszu było wyprodukowanych dzięki ciężkiej pracy rolników - niestety w kilka chwil wysiłek ten został w niecny sposób wykorzystany przez złodzieja. Jak podaje portal WP.pl ponad pół tony pomidorów zniknęło z giełdy w województwie mazowieckim pod koniec czerwca 2021 roku. Sprawa trafiła na komisariat policji w Ożarowie Mazowieckim, a przez kolejne dni funkcjonariusze intensywnie pracowali nad tym, by dowiedzieć się, kto stoi za kradzieżą płodów rolnych. Jak się okazało, wszystkiemu winien był 38-letni mieszkaniec Ciechanowa. Mężczyzna w momencie popełnienia przestępstwa przebywał w warunkach recydywy, a zdobyte pomidory sprzedał przed supermarketem.