Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Potężny pożar w gospodarstwie. 20 godzin walki z ogniem
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:55

Potężny pożar w gospodarstwie. 20 godzin walki z ogniem

pożar
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie

9 listopada 2023 r. około godziny 18:30 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie (województwo świętokrzyskie) odebrał zgłoszenie dotyczącego pożaru stogu siana w miejscowości Chebdzie (gmina Moskorzew). Sytuacja wymagała natychmiastowej interwencji: na miejscu pojawiły się jednostki straży pożarnej, aby przez kolejne 20 godzin dzielnie walczyć z ogniem trawiącym siano.

Błyskawiczna mobilizacja sił ratowniczych

9 listopada 2023 roku nie był zdecydowanie szczęśliwym dniem dla właściciela stogu siana w gminie Moskorzew. Pierwsze zastępy straży pożarnej, w tym ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 8,9/60 VOLVO FMX JRG Włoszczowa oraz dwa zastępy OSP Moskorzew i OSP Damiany, podjęły natychmiastowe działania po przybyciu na miejsce pożaru. Strażacy skoncentrowali się na tłumieniu ognia, używając dwóch prądów wody do natarcia na płonące baloty. W sumie ogień zaatakował aż 500 balotów siana na polu.

Wyzwania terenowe i heroiczna walka z ogniem

Strażacy, oprócz walki z pożarem, musieli zmagać się z trudnym terenem, jakim okazały się grząskie, bagniste obszary dojazdowe. Działania trwały ponad 20 godzin, a zaangażowanych było 10 zastępów z jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego.

Pożary są możliwe również w deszczowym okresie roku

Choć walka z żywiołem była wyjątkowo trudna, strażacy wykazali się determinacją i odwagą, prowadząc akcję ratowniczą. Przyczyny pożaru oraz rozmiary strat wciąż są analizowane. Intensywność akcji ratunkowej stanowiła jednak wyjątkową mobilizację lokalnych służb, podkreślając wagę przygotowania na nieprzewidywalne sytuacje, zwłaszcza w okresie zimowym.

źródło: JRG Włoszczowa

 

Tagi: Pożar