RolnikInfo.pl
Pożar - podpalacz

Facebook/OSP Zator

Pożar łąki. Podpalacz nie zdążył uciec z miejsca zdarzenia

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W Zatorze (woj. małopolskie) doszło do pożaru łąki. Na miejscu do osoby, która zatruła się dymem, została wezwana pomoc medyczna. Jak szybko ustalili, za podpaleniem stał mężczyzna, któremu udzielana była pomoc.

Do zdarzenia doszło w miniony wtorek, 27 kwietnia bieżącego roku w Zatorze w powiecie oświęcimskim. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Zator na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani przed godziną 15. Na osiedlu Morysina w okolicy ulicy Orzeszkowej płonęła sucha trawa.

- Po dotarciu na miejsce zastaliśmy pożar łąki oraz składowanych drewnianych elementów. Działania polegały na ugaszeniu pożaru przy użyciu linii szybkiego natarcia i tłumic - przekazali strażacy z OSP Zator. 

Na miejscu zdarzenia oprócz straży pożarnej pojawili się funkcjonariusze policji oraz służby medyczne, które otrzymały zgłoszenie o mężczyźnie zatrutym dymem z palącej się trawy. W czasie, gdy strażacy gasili pożar, funkcjonariusze policji zaczęli ustalać okoliczności zdarzenia oraz ustaleniem, kto mógł stać za podpaleniem łąki. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Podpalacz nie zdążył uciec

Jak się okazało podczas prowadzonych przez policję czynności, za podłożeniem ognia stał mężczyzna, któremu udzielana była pomoc medyczna po zatruciu się dymem z palącej trawy. Funkcjonariusze z KPP w Oświęcimiu przekazali, że 32-letni mieszkaniec Zatora zatruł się dymem, ponieważ nie zdążył uciec z miejsca zdarzenia. Stan zdrowia 32-latka szybko uległ poprawie i nie został przewieziony do szpitala. 

Mieszkaniec Zatora za podpalenie łąki otrzymał mandat karny.

Apel funkcjonariuszy 

Funkcjonariusze z KPP w Oświęcimiu przypomnieli, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo doprowadzić do przeniesienia pożaru na tereny leśne i zabudowania, co w konsekwencji może przynosić ogromne straty. Policjanci zaapelowali o zgłaszanie takich zdarzeń do służb. 

Warto pamiętać, że w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wskazano, że zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów, a kto się dopuści, może otrzymać karę grzywny, bądź aresztu. Natomiast zgodnie z kodeksem karny, osoba, która stwarza niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, może otrzymać karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Fot. OSP Zator/Facebook

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Policja, OSP Zator/Facebook

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >