RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa. Zaproponowano wprowadzenie nowych formy pomocy
ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa. Zaproponowano wprowadzenie nowych formy pomocy

5 maja 2021
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazło się wprowadzenie nowej formy pomocy dla podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół. Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pomoc oznaczałaby dotacje w wysokości 20 złotych do każdej przezimowanej rodziny pszczelej.

Druga forma pomocy miałaby objąć producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r. Wsparcie miałoby przysługiwać w formie dotacji, która zostanie uzależniona od rodzaju uprawy i wysokości szkód na danej powierzchni. Zaproponowano następujące stawki:

Fot. Na podstawie danych zamieszczonych w projekcie rozporządzenia "Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa"

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Jak wskazano, producenci rolni, którym w 2020 roku w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zniszczone zostały uprawy,"nie uzyskają środków niezbędnych na wznowienie produkcji rolnej, czy w przypadku produkcji zwierzęcej na zakup brakujących pasz".

- Ponadto proponuje się, aby pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytów była również udzielana na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków. Jednocześnie, aby przywrócić preferencyjny charakter tych kredytów, proponuje się, aby wysokość oprocentowania tych kredytów dla kredytobiorcy była nie wyższa niż 1% w skali roku - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Potrzebne większe wsparcie dla pszczelarstwa 

Jak powiadomiono, zmieniające się warunki pogodowe negatywnie wpływają w Polsce na prowadzenie gospodarki pasiecznej. Dla przykładu susza zimowa i wiosenna źle wpływają na nektarowanie roślin pożytkowych, w związku z czym niezbędne jest dokarmianie pszczół, a to niesie za sobą przeznaczanie większych nakładów finansowych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomniało także o nasilaniu się chorób pszczół, które przekładają się na wysoką umieralność.

- Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa jest dużym wsparcie dla pszczelarzy, jednak nie zaspakaja on w pełni potrzeb pszczelarstwa, a w szczególności wsparcia w zakresie dokarmiania pszczół w okresie bezpożytkowym oraz w sezonie jesienno-zimowym - wskazano.

Jak wynika z informacji zawartych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, planowanym terminem przyjęcia projektu przez RM jest II kwartał 2021 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś