RolnikInfo.pl Wiadomości Przymusowa kwarantanna na niemieckiej farmie szparagów. Polacy niezadowoleni
unsplash.com / fot. Inge Poelman

Przymusowa kwarantanna na niemieckiej farmie szparagów. Polacy niezadowoleni

11 maja 2021

Choć działanie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom pracującym przy zbiorze szparagów, to niektóre osoby pochodzące z Polski twierdzą, że zostały do kwarantanny zmuszone i czują się jak niewolnicy.

Zmuszeni do zachowania ostrożności

Koronawirus całkowicie zmienił oblicze życia społecznego i gospodarczego. Skutki pandemii odczuwalne są praktycznie we wszystkich branżach na całym świecie - nie inaczej ma się rzecz z sezonowymi zbiorami owoców i warzyw.

Mimo zwiększonych rygorów bezpieczeństwa, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na barkach rolników, producenci owoców i warzyw nadal zatrudniają obcokrajowców na swoich farmach. Popularnym celem turystyki zarobkowej są Niemcy, które od lat słyną z produkcji szparagów.

Heinrich Thierman, właściciel farmy ze szparagami w Dolnej Saksonii stał się bohaterem najgorszego możliwego scenariusza, który mógłby się wydarzyć w gospodarstwie w czasie pandemii. Zlokalizowano tam bowiem ognisko koronawirusa. Choroba została zdiagnozowana u 130 osób.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-11 ]

Co z osobami, których testy nie wykazały obecności wirusa COVID-19? Zostały one skierowane na tzw. roboczą kwarantannę, podczas której mogą wykonywać pracę na polu, jednakże nie wolno im opuszczać farmy. W tym samym czasie dostarczane jest im jedzenie , a ich kwatery pilnowane są przez ochroniarzy .

Niezadowolenie polskich pracowników

Jak relacjonuje portal sadyogrody.pl, jedna z polskich pracownic bez ogródek wyznała, iż ludzie przebywający na kwarantannie u niemieckiego pracodawcy są jak niewolnicy. Czy jednak dbanie o bezpieczeństwo zatrudnionych jest rzeczywiście przejawem niewolnictwa, czy też może zdrowego rozsądku?

Na niekorzyść niemieckiego rolnika przemawiają zarzuty kierowane od polskich pracowników : twierdzą oni, iż wcześniejsze zasady sanitarne nie zostały utrzymane, a reakcja na pierwsze przypadki chorych na koronawirusa była zbyt późna.

Wedle najnowszych informacji na temat koronawirusa u naszych zachodnich sąsiadów , na dzień 11 maja 2021 roku odnotowano łącznie 3,54 miliony zakażeń - w tym 3,19 miliony osób wyzdrowiało, a 85 118 - zmarło. W porównaniu do dnia poprzedniego przybyło 7321 chorych.

Dla porównania: w Polsce w tym samym czasie statystyki wskazują, że łączna liczba chorych wyniosła 2,84 miliony, w tym 2,58 miliony chorych pokonało chorobę, a nieco ponad 70 tysięcy zmarło. Warto dodać, że 11 maja 2021 roku, zgodnie z oficjalnymi danymi, przybyło 2 031 chorych na COVID-19.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś