Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Przywóz żywności z Ukrainy. Polski rząd podjął twardą decyzję
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.09.2023 20:02

Przywóz żywności z Ukrainy. Polski rząd podjął twardą decyzję

premier Mateusz Morawiecki
Iberion.pl

 Rząd Polski przyjął stanowczą decyzję dotyczącą importu produktów rolnych z Ukrainy. W odpowiedzi na sytuację na rynku rolnym, Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która przedłuża środki zapobiegawcze dotyczące przywozu z Ukrainy niektórych produktów. Jednocześni polski rząd wzywa Komisję Europejską do przedłużenia zakazu zbóż z Ukrainy po 15 września br.

Polska gotowa na samodzielne kroki

Rząd Polski wzywa Komisję Europejską do przedłużenia zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września 2023 roku. W przypadku braku decyzji ze strony KE, Polska sama wprowadzi krajowy zakaz. Ma on obowiązywać do czasu uregulowania spraw rolnych między Polską a Ukrainą.

Rada Ministrów zaapelowała do KE o przedłużenie zakazu importu czterech kluczowych produktów rolnych z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika. Celem tych działań ma być ochrona interesów krajowych producentów i stabilność rynku rolnego w Polsce oraz w Unii Europejskiej.

Ochrona polskich rolników

Polski rząd podkreśla, że nie może dopuścić do destabilizacji krajowego rynku rolnego przez import ukraińskiego zboża. Pomoc dla sąsiada jest ważna, ale równie istotne jest zabezpieczenie interesów polskich rolników.

Współpraca z państwami partnerskimi

Polska nawiązała współpracę z Węgrami, Słowacją, Rumunią i Bułgarią, aby razem działać na rzecz interesów rolników wobec Komisji Europejskiej. Dzięki wysiłkom tych pięciu państw, KE wprowadziła zakaz importu zbóż z Ukrainy do 15 września.

Jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu importu zbóż, Polska zapowiada, że podejmie kroki na poziomie krajowym. 

 

źródło: gov.pl

  

Tagi: Ukraina