Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Psy myśliwskie. PZŁ wprowadza zmianę w regulaminie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 26.04.2023 17:00

Psy myśliwskie. PZŁ wprowadza zmianę w regulaminie

None
unsplash.com

17 kwietnia 2023 r. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zdecydował się zmienić regulaminy kynologiczne PZŁ w odpowiedzi na oczekiwania środowiska myśliwskiego. Od tej pory wystarczy, by pies zgłoszony do imprezy organizowanej przez PZŁ był zachipowany, by mógł potwierdzić swoją użytkowość.

Najpierw użytkowość, potem przynależność do organizacji kynologicznej

Informacja o zmiane regulaminu kynologicznego Polskiego Związku Łowieckiego pojawiła się na stronie internetowej organizacji. Polski Związek Łowiecki podkreślił, że prawidłowa hodowla psów myśliwskich, skoncentrowana na selekcji pod względem użytkowym, jest jedyną drogą do uzyskania odpowiedniego materiału hodowlanego dla myśliwych. 

PZŁ chce dać tym samym myśliwym szansę na testowanie swoich psów myśliwskich w terenie, bez względu na to, do jakiej organizacji kynologicznej należą i skąd pochodzą. Nie chcą dyskryminować psów ani ich właścicieli ze względu na przynależność do konkretnej organizacji.

Wprowadzone zmiany w regulaminach kynologicznych PZŁ mają pomóc myśliwym w testowaniu swoich psów myśliwskich w terenie i potwierdzeniu ich użytkowości. Dzięki temu możliwe będzie wzmocnienie hodowli psów myśliwskich w Polsce.

Warunek dla uczestnictwa w imprezach PZŁ: zachipowanie

PZŁ ogłosił, że we wszystkich organizowanych przez nich imprezach kynologicznych będą mogły brać udział psy myśliwskie, pod warunkiem, że są one zachipowane. Właściciele takich psów mogą zgłosić je na takie imprezy i potwierdzić ich użytkowość. PZŁ zadeklarował także, że chce współpracować z organizacjami kynologicznymi, które hodują psy zgodnie z wzorcami ras i wystawiają rodowody.

Psy myśliwskie w Polsce

Psy myśliwskie to zwierzęta hodowane do wykorzystania w trakcie polowań i do szeregu innych zadań związanych z myślistwem. W Polsce występuje wiele ras psów myśliwskich, w tym m.in. gończe, spaniele, teriery i jamniki.

Do najpopularniejszych ras psów myśliwskich w Polsce należą m.in.: ogar polski (używany do polowań na zające, lisy i sarny), gończy polski (idealny do polowań na dziki i jelenie), jamnik krótkowłosy (często wykorzystywany do polowań pod ziemią na borsuki i lisy), spaniel kontynentalny (doskonały w pracy z ptactwem, np. kuropatwy i bażantami).

Jako ciekawostkę warto dodać, że psy myśliwskie są również często używane do prac związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, takimi jak zbieranie grzybów czy poszukiwanie przepiórek.