Rolnicy - uprawy
Joanna Potocka-Rak/Facebook
Autor Aneta Wasilewska - 7 Lutego 2021

Jedyny tego typu obiekt w okolicy już działa. Inwestycja ma pomóc rolnikom

Na terenie powiatu ciechanowskiego działa już stacja meteorologiczna. O tym, jak inwestycja będzie przynosić korzyść rolnikom w uprawach, można przeczytać poniżej.

- To jedyny tego typu obiekt w okolicy, który ma pomóc w uprawie roślin i nie tylko. Stacja jest częścią Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Powstała dzięki wsparciu samorządu województwa - przekazuje TVP3 Warszawa.

Nowa, automatyczna stacja meteorologiczna została wybudowana na terenie miny Grudusk w powiecie ciechanowskim. Stacja zbiera dane, które co kilka minut przesyłane są do bazy. Za analizą danych i monitoringiem rolniczej suszy odpowiedzialny jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Stacja meteorologiczna pomocą dla rolników?

- Ten system możemy też wykorzystywać do innych elementów. Możemy też np. podpowiadać rolnikom, jakie uprawy można realizować jeśli ten poziom wilgotności gleby jest znacznie obniżony, czyli preferować rośliny, które są odporne na suszę - przekazał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego w rozmowie z TVP3 Warszawa.

Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaTragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaCzytaj dalej

Dzięki uruchomieniu stacji rolnicy mogą wybrać struktury upraw i chronić je od spadku plonów.

- Stacja znajduje się w Gminie Grudusk i jest pierwszym na terenie powiatu narzędziem dedykowanym rolnikom. Mamy nadzieję, że w dobie coraz częściej występujących anomalii pogodowych, aparatura pomiarowa, w którą jest wyposażona, będzie wspomagać rolników w planowaniu bieżących prac polowych i zabiegów agrotechnicznych. Zadanie przygotował i realizował Wydział Rolnictwa i Środowiska - przekazała Joanna Potocka-Rak, starosta ciechanowski jeszcze w połowie grudnia za pośrednictwem Facebooka.

Ustalanie skali suczy i nie tylko

- Stacja ułatwi np. ustalenie skali suszy rolniczej. Nasza stacja będzie stanowiła część sieci stacji meteorologicznych, usytuowanych na terenie całego województwa - przekazała Joanna Potocka-Rak, starosta ciechanowski w rozpowie z portalem Ciechanów Inaczej.

Stacja będzie pomocna dla rolników nie tylko w przypadku suszy, ale i w dokumentowaniu innych niekorzystnych dla upraw zjawisk (przymrozki, nawałnice). Na terenie całego województwa ma powstać 17 obiektów tego typu.

Pomiary można śledzić na bieżąco. Wśród danych znajduje się temperatura powietrza, wilgotność, opad dziś, usłonecznienie dziś, temperatura przygruntowa oraz temperatura gruntu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP3 Warszawa, Ciechanów Inaczej, Facebook

Następny artykuł