Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Pogoda

Pogoda

Pogoda – stan atmosfery w danym miejscu i czasie; w szerszym ujęciu – warunki meteorologiczne na danym obszarze.

pogoda burzowa
31.05.2024 15:26 ALERTY pogodowe 1 i 2 stopnia. Przez Polskę przejdą nawałnice

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które według synoptyków nawiedzą dziś Polskę. Wydano alerty pogodowe 1 i 2 stopnia dla całego kraju. Niebezpiecznie zrobi się w kilku województwach. Burzowa pogoda ma się utrzymać do niedzieli.  

gradobicie, gruszki
30.05.2024 15:55 Problem sadowników z Mazowsza. Takich owoców nikt nie kupi

Jeden z największych regionów sadowniczych w Polsce, został w sobotę nawiedzony przez burze z gradem. Ucierpieli sadownicy z zagłębia warecko- grójeckiego. Owoce na drzewach zostały całkowicie zdewastowane, a sami uprawiający obawiają się, że takich jabłek i gruszek nawet za grosze nikt nie będzie chciał kupić. To całkowicie stawia ich pod ścianą. 

trzymać zraszacz
28.05.2024 18:38 Zakaz podlewania tuneli foliowych i ogródków. Gminy apelują do mieszkańców

Przedłużająca się susza w Polsce, zmusza władze kilkudziesięciu gmin do wprowadzenia zakazu podlewania trawników, ogródków czy nawet tuneli foliowych. IMGW ostrzega, że ten rok może być rekordowy pod względem braku opadów. Mieszkańcy gmin objętych zakazem nie mogą korzystać z wody z sieci wodociągowej w określonych godzinach lub do odwołania. Nieprzestrzeganie zakazu grozi wysokim mandatem.

kulki gradu
20.05.2024 11:24 Wystarczyło kilka minut, sadownicy są załamani. Zdjęcia obiegły sieć

Niedzielna pogoda zostawiła po sobie spustoszenie i łzy rozpaczy, kiedy po gradobiciu sadownicy poszli sprawdzić drzewka owocowe. Burze i gradobicia nawiedziły wczoraj okolice Opola Lubelskiego, gdzie żywioł najbardziej dotkliwie poniszczył wszelkie uprawy. W kilka minut krajobraz wiosenny zmienił się w zimowy.

przymrozek na trawie
10.05.2024 14:50 Prognoza na "Zimną Zośkę". Synoptycy wskazują jasno, wielu będzie zdziwionych

Sadownicy i rolnicy z niepokojem obserwują prognozy pogody. Wiele już stracili przez kwietniowe nocne przymrozki, a to jeszcze nie koniec ujemnych temperatur. Ochłodzenie utrzyma się maksymalnie do nocy z niedzieli na poniedziałek. W dzień jednak temperatury osiągną nawet powyżej 25 stopni Celsjusza. Zimna Zośka niespodziewanie w tym roku będzie ciepła. 

zjawisko pogodowe
05.05.2024 17:30 Kolejne zagrożenie dla upraw. Nawałnice nad Polską, alerty już wysłane

Niedawna fala przymrozków przechodząca przez Polskę, przyczyniła się do utraty części upraw rolniczych i sadowniczych. Niestety, to nie koniec niepokojących wieści. Synpotycy przewidują przetoczenie się chłodnego frontu atmosferycznego przez 10 województw w kraju. Spodziewane są burze o charakterze nawałnic z gradobiciem. Mieszkańcy zagrożonych województw otrzymali już alerty RCB. 

burzowa pogoda
28.04.2024 19:15 Pogoda na długi weekend majowy. W sobotę nastąpi nagły zwrot

Po ostatnich chłodnych dniach i mroźnych nocach wreszcie możemy spodziewać się nawrotu pięknej i słonecznej pogody. Wraz z początkiem majówki w przeważającej części kraju, temperatury mogą osiągnąć w cieniu nawet 25 stopni Celsjusza. Dopiero na koniec tygodnia prognozowane jest gwałtowne ochłodzenie. W niektórych regionach temperatura spadnie do 10 st. Celsjusza.

planeta Ziemia
22.04.2024 18:53 Postęp w zakresie zmian klimatycznych. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń promujących ochronę środowiska i zwracających uwagę na dobro naszej planety. W Polsce organizowane są m.in. akcje sprzątania świata, w których chętnie udział biorą dzieci ze szkół podstawowych. Co jeszcze możemy zrobić dla Ziemi, jak dbać o naszą planetę, aby odwdzięczała się nam w przyszłości?

zamarznięty kwiat
15.04.2024 12:47 Gwałtowne zmiany w pogodzie. Kolejny tydzień z lokalnymi przymrozkami

Wyjątkowo upalny początek wiosny wpłynął pozytywnie na otaczającą nas roślinność. Drzewa i kwiaty nieoczekiwanie zakwitły. Niestety takie gorące dni już za nami. Kolejny tydzień przyniesie ochłodzenie oraz lokalne burze. Nocami należy się spodziewać przygruntowych przymrozków, co może wpłynąć niekorzystnie na uprawy. Przedstawiamy prognozę pogody na obecny tydzień. 

atak zimy
07.02.2024 10:46 Nadchodzą gwałtowne zmiany pogody. Eksperci ostrzegają

Przed nami kolejne dni anomalii pogodowych. Z jednej strony powietrze polarno-morskie, okresami bardzo ciepłe z temperaturą, osiągającą nawet do 15°C, a z drugiej trwające od kilku dni silne porywy wiatru. Wraz z początkiem tygodnia wzrośnie zagrożenie podtopieniami i lokalnymi powodziami. Miejscowo można spodziewać się opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Zachowajmy ostrożność, drogi będą śliskie.

kwiatek wiosną  leżący termometr
12.01.2024 22:07 Najnowsza prognoza pogody może zaskoczyć. Synoptycy nie mają wątpliwości

Choć dopiero początek roku i styczeń w połowie za pasem to już dziś możemy przedstawić pierwsze prognozy długoterminowe według sugestii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jaka będzie nadchodząca wiosna, co przyniosą nam nadchodzące miesiące? Sprawdziliśmy to.

pole
05.01.2024 10:06 Zima nie oszczędza rolników, szykuje się natarcie. "Należy zachować ostrożność"

Następny tydzień przyniesie nam dosyć zróżnicowaną pogodę. Według synoptyków dominować będą przede wszystkim deszcz oraz śnieg, a także opady marznącego deszczu, a miejscami może występować gołoledź. Radzimy zachować ostrożność na drodze.

Burza
31.08.2023 09:25 IMGW zapowiada burze. W części kraju może być niebezpiecznie

Z prognozy zagrożeń IMGW na czwartek 31 sierpnia wynika, że w części kraju mogą pojawić się groźne burze. Sprawdź, gdzie można spodziewać się załamania pogody.

Błyskawica
22.08.2023 16:36 Upały i burze w tych regionach będą realnym zagrożeniem

Synoptycy IMGW ostrzegają przed upałem i burzami z gradem. W danych regionach obowiązują już alarmy pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej skali dotyczącej upałów. Wydano również żółte ostrzeżenie odnośnie do burz z gradem. 

Burza z piorunami
19.08.2023 14:00 Gradobicia i fale upałów. IMGW wydał ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami i burzami z gradem. Alerty obowiązują prawie w całym kraju, oprócz północnego zachodu. 

deszcz
26.07.2023 16:49 IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe. Narażone trzy województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed nadchodzącymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Silne opady deszczu i burze pojawią się głównie w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie wydano ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia. W międzyczasie na szczytach Tatr spodziewane są opady śniegu. 

słoneczniki
17.07.2023 20:13 Zmiana aury. Polska podzieli się na dwie części

Nadchodzący tydzień przyniesie pewną ulgę od upałów, choć wciąż będzie bardzo ciepło. Polska podzieli się na dwie strefy, gdzie południe będzie cieplejsze, a północ wyraźnie chłodniejsza. Nie braknie również przelotnych opadów deszczu i burz.

Okulary na plaży
08.07.2023 08:00 Tak gorąco jeszcze nie było — 4 lipca najcieplejszym dniem w historii pomiarów

Jak podają Naukowcy z US National Centers for Environmental Prediction, w ubiegły wtorek tj. 4 lipca 2023 r. średnia temperatura na świecie osiągnęła 17,18°C. Wartość ta pobiła najwyższą dotychczasową temperaturę odnotowaną zaledwie dzień wcześniej.

Zboże
02.07.2023 17:00 Susza zbiera swoje żniwo — nowy raport IUNG-PIB

Jak podaje komunikat IUNG-PIB w Puławach, w czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 roku deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Eksperci stwierdzają również utrzymywanie się suszy rolniczej na terytorium Polski. 

sucha gleba
18.06.2023 17:00 Rolników czeka pogodowe piekło? IMGW prognozuje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę dotyczącą temperatury i opadów atmosferycznych na nadchodzące miesiące. Według prognozy lipiec powinien mieścić się w normie zarówno pod względem temperatury, jak i opadów. Natomiast sierpień przyniesie znacznie wyższe temperatury i obfite opady. Wrzesień ma być zgodny z normą. Jakie wnioski można wyciągnąć z tej prognozy dla rolników i ich upraw?

Zboże
12.06.2023 14:01 Krytyczny stan upraw zbóż jarych i ozimych – susza rolnicza w Polsce

Jak podaje opublikowany niedawno raport IUNG-PIB w Puławach o bilansie wodnym w podczas długiego okresu raportowania, w Polsce można jasno stwierdzić występowanie suszy rolniczej na terytorium aż dziewięciu województw. Sprawdź, jakie uprawy obejmowała i gdzie wystąpiły największe niedobory wody. 

None
04.05.2023 18:00 Ziemniaki a zmiany klimatu. Porażające skutki dla rolników i konsumentów

Ziemniaki są jednym z najważniejszych produktów rolnych na świecie. Mają one kluczowe znaczenie dla światowego łańcucha żywnościowego. Tak jak każda inna uprawa, ziemniaki są narażone na negatywne skutki zmian klimatu. W naszym artykule przedstawiamy, jak niektóre aspekty zmiany klimatu mogą wpływać na produkcję ziemniaków, na rolników i konsumentów.

IMGW - ostrzezenia
20.06.2022 02:02 IMGW wydał ostrzeżenia. "Uwaga, dziś w nocy przymrozki"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, które obowiązywać będą w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz dla większej części północnej i zachodniej Polski. Jak przewidują synoptycy, miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, a przy gruncie do -3°C. fot. IMGWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.06.2022 02:02 Burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w sześciu województwach we wschodniej części kraju. Ostrzeżenia wydane przez IMGW obowiązują dziś, 10 lipca od godziny 14:00 do godziny 21-22.

IMGW - pogoda
18.06.2022 02:02 IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: wielkopolskiego,lubuskiego,zachodniopomorskiego,pomorskiego,kujawsko-pomorskiego,łódzkiego.

pogoda
17.06.2022 02:02 Nadchodzą potężne nawałnice. Wydano ostrzeżenia 2. i 3. stopnia

Mieszkańcy sporej części Polski będą musieli przygotować się na prawdziwy pogodowy armagedon - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla centralnej, wschodniej i południowej części Polski. Ze względu na spodziewane nawałnice, grad i burze, w Polsce nie będzie brakować obszarów zagrożonych podtopieniami. IMGW wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopniaPo chwili wytchnienia od ekstremalnych zjawisk pogodowych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wieści dla wielu mieszkańców Polski: od południa w niedzielę (1.08) do porannych godzin w poniedziałek (2.08) przez kraj przetoczą się nawałnice i burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wspomniany czas dla części regionów wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują one w południowej części województwa dolnośląskiego, wschodnich regionach warmińsko-mazurskiego, w województwie opolskim i łódzkim w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Alert pogodowy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami ogłoszono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, śląskiego, części małopolskiego (w okolicach Krakowa i Bielska-Białej), na Mazowszu, a także w północnej części Lubelszczyzny i na Podlasiu. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pogodowego związany z ekstremalnymi burzami z gradem obowiązuje natomiast we wschodniej części województwa małopolskiego, w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. >

imgw pogoda
19.03.2022 02:44 Nadchodzi zmiana aury. Prognoza pogody na kolejne dni

Po urokliwych pierwszych dniach kalendarzowej jesieni synoptycy IMGW zapowiedzieli falę ochłodzenia, która nadejdzie do naszego kraju z zachodniej części Europy. Obecny pogodny wyż z suchym powietrzem ma być wyparty przez chłodny front, który szybko zajmie większą część Polski. Opisywanych zmian pogodowych można spodziewać się już w poniedziałek 11 października 2021 roku. IMGW: od poniedziałku nadchodzi zmiana pogodyOstatnie tygodnie były doskonałym przykładem pięknego początku polskiej złotej jesieni. Aura zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu i umożliwiła rolnikom dokończenie niezbędnych prac w gospodarstwie. Jak przekazują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od poniedziałku (11.10) pogoda ma ulec zmianie - wyż z suchym powietrzem, odpowiedzialny za dotychczasowy stan aury, zostanie zastąpiony przez chłodny front z Zachodu. Wraz z chłodnym frontem atmosferycznym nad Polską pojawią się chmury, deszcz, a nawet burze.

imgw
19.03.2022 02:44 IMGW: prognoza na kolejne dni. Pojawią się pierwsze przymrozki

Pierwsze dni kalendarzowej jesieni pozytywnie zaskoczyły wielu mieszkańców Polski - nie brakuje słońca, deszcze występują sporadycznie, a temperatura utrzymuje się na dość stałym poziomie. Jak informują specjaliści Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, kolejne dni bieżącego tygodnia będą przynosiły stopniowe pogorszenie aury i niższe temperatury. Wedle aktualnych prognoz pogody pierwsze przymrozki przy gruncie mogą pojawić się w niektórych częściach Polski już w najbliższy piątek. IMGW: nadchodzą pierwsze przymrozkiPo ponadprzeciętnie deszczowym i chłodnym sierpniu, przełom września i października zaskoczył mieszańców Polski piękną, złotą jesienią. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, początek tygodnia w całym kraju obfitować będzie w słońce - słabe opady deszczu mogą pojawić się jedynie w zachodniej części Polski. We wtorek (5.10) temperatura wyniesie w ciągu dnia od 16°C do 25°C, jednakże warto pamiętać, że nad ranem termometry mogą wskazać jedynie 5°C. W środę (6.10) na niebie pojawi się więcej zachmurzenia i deszczu w zachodniej części Polski. Również na wschodzie niebo może być spowite chmurami, jednakże wystąpienie opadów atmosferycznych jest mało prawdopodobne. Temperatura wyniesie od 12°C do 18°C w ciągu dnia. Czwartkowa aura (7.10) będzie natomiast kontynuacją warunków atmosferycznych z poprzedniej doby.