Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolnicy otrzymali 19,26 mld zł z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.04.2023 21:25

Rolnicy otrzymali 19,26 mld zł z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok

pieniądze
BiznesINFO

Polskich rolników dociera do wsparcie finansowe w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) za rok 2022. Łączna kwota wypłacona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wyniosła 19,26 mld zł.

Rozliczenie płatności za kampanię 2022

W okresie od 17 października do 30 listopada ubiegłego roku ARiMR przekazała rolnikom zaliczki na płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW. Wypłaty te osiągnęły najwyższy dopuszczalny poziom w Unii Europejskiej. Rolnicy otrzymali wówczas łącznie ponad 12,92 mld zł, w tym 10,78 mld zł jako wsparcie bezpośrednie oraz ponad 2,14 mld zł w formie płatności obszarowych.

Realizacja płatności końcowych

Począwszy od 1 grudnia 2022 r., Agencja kontynuuje wypłaty końcowe. Do chwili obecnej rolnicy otrzymali około 6,34 mld zł z tego tytułu, z czego prawie 5,56 mld zł to dopłaty bezpośrednie, a ponad 0,78 mld zł stanowi wsparcie obszarowe. Termin realizacji wypłat w ramach tej kampanii upływa 30 czerwca 2023 r. Rolnicy oczekujący na wypłaty powinni upewnić się, że biura powiatowe Agencji posiadają aktualne numery kont bankowych. W przypadku braku aktywnego rachunku, środki nie zostaną przesłane. W związku z tym warto sprawdzić i ewentualnie zaktualizować dane kontaktowe, aby uniknąć opóźnień w realizacji wypłat.

Płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW

Płatności bezpośrednie to forma wsparcia finansowego dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej. Dzięki nim rolnicy otrzymują wsparcie za utrzymanie gruntów w odpowiednim stanie, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Płatności obszarowe z PROW obejmują natomiast wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który ma na celu przyczynić się do poprawy jakości życia na wsi oraz zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych. W ramach PROW rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w różnych działaniach, takich jak modernizacja gospodarstw, ochrona środowiska czy rozwój lokalnych społeczności.

Tagi: WPR PROW