Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Wpr

Wspólna polityka rolna – wszystkie przedsięwzięcia dotyczące sektora rolnego, podejmowane przez Unię Europejską w celu wypełnienia postanowień zapisanych w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Obejmuje: rolnictwo, leśnictwo, uprawę winorośli oraz ogrodnictwo.

Janusz Kowalski
24.06.2023 17:00 Nowości dla rolników. Inauguracja KSOW+

21 czerwca 2023 roku odbyła się uroczysta inauguracja Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ (KSOW+), która jest częścią nowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. KSOW+ zastępuje dotychczasową Sieć funkcjonującą w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Spotkanie inauguracyjne poświęcone było przedstawieniu celów i działalności KSOW+, a także prezentacji doświadczeń i przykładów projektów realizowanych w ramach poprzedniej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kobieta pisząca na kartce
15.06.2023 08:09 Przypominamy, że ekoschematy wymagają rejestru – co zrobić, aby nie dostać odmowy płatności?

Wiele rolników złożyło już wnioski o dopłaty bezpośrednie w ramach ekoschematów. Oprócz korzystania z benefitów muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zobowiązań m.in. prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej wywiązać się z tego warunku dopłat. 

pieniądze
17.04.2023 21:25 Rolnicy otrzymali 19,26 mld zł z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok

Polskich rolników dociera do wsparcie finansowe w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) za rok 2022. Łączna kwota wypłacona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wyniosła 19,26 mld zł.

wspólna polityka rolna wpr
19.03.2022 02:44 Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Wspólna polityka rolna jako zbiór przedsięwzięć obejmujących rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i uprawę winorośli, ma na celu wypełnienie postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Założenia wspólnej polityki rolnej mają wpływ na kierunek rozwoju sektora rolnego we wszystkich państwach Wspólnoty Europejskiej. Ogromną rolę odgrywają tutaj dwa filary WPR - dopłaty dla rolników i program rozwoju obszarów wiejskich. Czym jest wspólna polityka rolna Unii Europejskiej? Definicja WPRW artykule 39 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej określono cele wspólnej polityki rolnej i to głównie przez nie można tworzyć jej definicję. Mówiąc krótko: WPR jest zestawem przedsięwzięć dotyczących rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i uprawy winorośli zorientowanych na zwiększenie wydajności ww. sektorów w racjonalny sposób i gwarantujących bezpieczeństwo żywnościowe wszystkich mieszkańców Wspólnoty Europejskiej.

STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News
19.03.2022 02:40 "Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Niemalże trzy lata trwały negocjacje Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Wśród zapisów przyjętego wczoraj porozumienia znalazł się między innymi większy nacisk na ochronę klimatu i środowiska. Wczoraj, 25 czerwca bieżącego roku udało się osiągnąć porozumienie w sprawie przepisów, które wpłyną na politykę rolną w Unii Europejskiej w najbliższych latach.

WPR - Polska
19.03.2022 02:36 Grzegorz Puda ws. WPR. Polska nie poprze utrudnień dla rolników i administracji krajowych

Obecnie prowadzone są negocjacje z Parlamentem Europejskim odnośnie tego, jak wyglądać będzie reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas spotkania polski minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział, że w czasie trwania negocjacji z PE, Polska nie będzie godzić na takie założenia, które "utrudniać będą przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych WPR oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych". W dokumencie przygotowanym na posiedzeniu AGRIFISH, który został poparty między innymi przez stronę Polską, wskazano, że niezbędne jest uproszczenie WPR. - Doceniamy zalecenia Komisji dotyczące przygotowania Krajowych Planów Strategicznych. Traktujemy je kierunkowo, a nie jako zobowiązanie. Zalecenia będą pomocne przy określaniu kierunku zmian, które będą wspierać interwencje planów strategicznych. Nie mogą one natomiast przesądzać o celach – cele określą same państwa, uwzględniając własne uwarunkowania, możliwości i potrzeby - wskazał Grzegorz Puda. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

Francja - protest
06.04.2021 02:00 Protest rolników we Francji. Doszło do zatrzymań, policja użyła gazu łzawiącego

Jak podaje portal La Bien Public, na wtorkowej demonstracji pojawiło się prawie 250 ciągników i 300 rolników. Około godziny 10:30 protestujący pojawili się przed Regionalną Dyrekcją ds. Środowiska, Planowania i Mieszkalnictwa. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PAP, demonstrujący przedarli się na teren, gdzie podpalili obornik, opony i słomy. Na miejscu policja użyła gazu łzawiącego.

Greta Thunberg
01.04.2021 02:00 Greta Thunberg na temat rolnictwa i WPR. Konkretne wezwanie do Komisji Europejskiej

Jak wskazała proekologiczna aktywistka, nowa Wspólna Polityka Rolna jest niezgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego. Greta Thunberg apeluje o zmianę nowej WPRMłoda Skandynawka, która w tym roku skończyła osiemnaście lat, stała się twarzą międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony klimatu. Greta Thunberg w swoich przemówieniach wielokrotnie zwracała się do światowych liderów i polityków, wskazując, że zły stan klimatu na świecie wymaga zdecydowanych i natychmiastowych decyzji.Choć młoda aktywistka ma równie wielu fanów, co i krytyków, to nie można zaprzeczyć temu, że jej słowa są cytowane przez media na całym świecie. Po raz kolejny głośno o Grecie Thunberg zrobiło się po ostatnim spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, które odbyło się 30 marca 2021 roku. Przedmiotem rozmów online były sprawy klimatu w horyzoncie założeń nowej Wspólnej Polityki Rolnej (ang. Common Agricultural Policy). Na spotkaniu była obecna nie tylko Thunberg, ale też inne aktywistki: Luisa Neubauer, Anuna De Wever oraz Adélaïde Charlier. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Greta Thunberg stwierdziła, że założenia nowej WPR bezczeszczą paryskie porozumienie klimatyczne. Jak twierdzą aktywistki, Komisja Europejska mogłaby porzucić aktualne założenia WPR, jeśli Frans Timmermans wyraziłby na ich temat dezaprobatę. Sam wiceprzewodniczący KE po spotkaniu napisał na Twitterze, że Komisja Europejska chce, by WPR spełniała cele europejskiego Zielonego Ładu. Dodał, że choć nie jest to łatwe, jest cały czas możliwe.