PROW - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 jest instrumentem realizacji polityki Unii Europejskiej w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Dokument określa cele, priorytety i zasady dotyczące korzystania z działań wraz z przewidywanym budżetem przeznaczonym na ich realizację.
Ruszył nabór wniosków dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych, finansowanych z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Rolnicy i właściciele gruntów mają możliwość otrzymania wsparcia na zalesianie, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych oraz zakładanie systemów rolno-leśnych.
Czas składania wniosków o przyznanie płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt dobiega końca. Rolnicy mają czas do 30 czerwca 2023 r., aby aplikować o wsparcie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Inicjatywa ta ma na celu zachęcenie hodowców do promowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt.
Ministerstwo Rolnictwa oraz Rozwoju Wsi przekazało odpowiedź w sprawie wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 18 kwietnia 2023 roku. Dotyczyła ona wprowadzenia zmiany przepisów w celu umożliwienia rolnikom będącym w rolnictwie zrównoważonym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich korzystania z ekoschematów. Jakie stanowisko objął rząd w tej sprawie?
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku. Obecnie, do 26 maja, liczba rolników, którzy złożyli wnioski, wynosi już imponujące 812 tysięcy. W celu ułatwienia procesu składania wniosków, nabór prowadzony jest wyłącznie za pośrednictwem internetowej aplikacji eWniosekPlus.
“Zarządzanie ryzykiem” to kolejne działanie realizowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w którego ramach otwarto nabór wniosków o pomoc finansową dla rolników. Od 24 maja 2023 roku o wsparcie mogą wnioskować hodowcy ubezpieczający swoje zwierzęta od salmonellozy.
Polskich rolników dociera do wsparcie finansowe w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) za rok 2022. Łączna kwota wypłacona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wyniosła 19,26 mld zł.