Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Rolnik użądlony przez szerszenie. Przeżył dzięki synowi i policjantom
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 01.09.2023 09:36

Rolnik użądlony przez szerszenie. Przeżył dzięki synowi i policjantom

Szerszeń
Domena publiczna

Praca na gospodarstwie nieustannie związana jest z wszelkiego rodzaju ryzykiem, spowodowanym zarówno mechanizacją rolnictwa, jak i pracą na łonie natury. Przekonał się o tym 55-letni rolnik, który podczas pracy został użądlony przez niebezpiecznego owada.

Rolnik z Wielunia zaatakowany przez szerszenie otrzymał pomoc od policjantów

W piątek 25 sierpnia do komisariatu w Osjakowie zgłosił się 55-letni mężczyzna z prośbą o niezwłoczną interwencję ze strony funkcjonariuszy. Podczas pracy na polu został dotkliwie użądlony przez szerszenie i pilnie potrzebował transportu do szpitala.

Mężczyzna ciężko oddychał oraz miał widoczne użądlenia i opuchliznę. 55-latka na komisariat przywiózł jego syn. Mundurowi z Osjakowa wiedząc, że w takich sytuacjach najbardziej liczy się czas, podjęli decyzję o eskorcie informując o tym fakcie dyżurnego - relacjonuje asp. sztab. Katarzyna Grela, rzecznik prasowy KPP w Wieluniu.

Policjanci eskortowali użądlonego rolnika w drodze do szpitala

Jak podaje portal wielun.naszemiasto.pl, osjakowscy policjanci zapewnili priorytet na drodze samochodowi z użądlonym mężczyzną, dzięki użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Efektem czego ofiara użądleń szybko trafiła pod opiekę lekarzy w wieluńskim szpitalu. Dzięki tej błyskawicznej interwencji pacjent mógł otrzymać niezbędną opiekę medyczną.

Groźne użądlenia przez owady

Jak podaje portal lekarzebezkolejki.pl: miejsce użądlenia należy przemyć czystą wodą, posmarować preparatem na ukąszenia owadów, przyłożyć na nie okład z lodu i podać rozpuszczone wapno. Przy wykonywaniu tych czynności osobę użądloną należy stale obserwować, by szybko zareagować na ewentualne objawy uczulenia i przewieźć taką osobę do jednostek medycznych. Szerszeń nie pozostawia żądła. 

Natomiast jeżeli owad zaatakował okolice ust lub gardła, należy bezzwłocznie udać się na pogotowie. W wyniku powstałej opuchlizny mogą nastąpić problemy z połykaniem i oddychaniem.

Pamiętajmy, że użądlenia przez owady mogą być groźne dla naszego zdrowia, szczególnie dla osób uczulonych na jad owadów takich jak pszczoły, osy czy szerszenie. W takich przypadkach organizm może gwałtownie zareagować. Należy wtedy, jak najszybciej powiadomić służby medyczne - przypomina asp. sztab. Grela