Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Sezon na ogórki gruntowe w pełni. Ile kosztuje kilogram na giełdzie i od rolnika?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 05.07.2024 20:31

Sezon na ogórki gruntowe w pełni. Ile kosztuje kilogram na giełdzie i od rolnika?

ogórki gruntowe
fot. Pixabay/ Alexei_other

W lipcu rozpoczyna się sezon na wiele polskich owoców i warzyw. Z utęsknieniem czekaliśmy cały rok na maliny, borówki czy leśne owoce. Nie można zapomnieć, że w lipcu pojawia się również sezon ogórków gruntowych, tak ulubionych przez Polaków warzyw, z których można stworzyć multum różnych dobroci. Nadają się do kiszenia, korniszonów, na ostro, do sałatki. Ile kosztuje kilogram pysznych ogórasków na początku lipca? Zajrzeliśmy w kilka miejsc.
 

Ogórki gruntowe - małe warzywa, a wiele możliwości

Polska jest fantastycznym krajem pod względem różnorodności owoców i warzyw uprawianych u nas. Zapewne jako kraj bylibyśmy samowystarczalni, jeśli nie byłoby importowanych produktów rolnych, przynajmniej w sezonie. Uwielbiamy rodzime warzywa, bo ich smak jest zupełnie inny niż ten, który przemierza wiele kilometrów, by finalnie dotrzeć na polskie giełdy, targi czy supermarkety. 

Niezastąpione są uprawiane w Polsce ogórki gruntowe, a co najlepsze, każdy może sobie sam wyhodować takie dobroci. Małe ogórki uprawiamy głównie do przetworów. Gospodynie tylko czekają, aż pojawią się w sprzedaży, by na nowo zapełnić spiżarnie słoikami. W końcu ogórki można wykorzystać na wiele sposobów. Kiszimy, robimy korniszony, małosolne, krokodylki, dodajemy ogórki do sałatek i na kanapki. Większość nie może się oprzeć zjedzeniu takiego ogórka bez dodatków. 

Polska wieprzowina i borówka hitem w Wietnamie? Szansę na zwiększenie eksportu otwierają rozmowy rządowe

Kilogram ogórków u sprzedających w internecie

Szukając ofert z cenami za kilogram ogórków gruntowych w sieci, można znaleźć naprawdę pokaźne ilości ogłoszeń. Sprzedawane są ogórki pakowane w siatkowane worki po 5, 10 lub nawet i 15 kg. Można kupić całymi skrzynkami lub zwyczajnie na kilogramy. 

Ceny za kilogram ogórków gruntowych są jednak rozbieżne. Najtaniej od 3 zł/kg w Dąbrowie Biskupiej oraz Złotej czy Koszycach w Kielcach, 4 zł/kg w Grudziądzu, Płońsku (Ciechanów), Radgoszczy (Tarnów), Kielecki Michałów. 

Ceny sięgają nawet do 9 zł za kilogram, między innymi w miejscowości Nowogrodziec w woj. dolnośląskim, w gminie Augustów. Znalazły się również dwie oferty po 10 zł/kg ogórków gruntowych prosto z własnej uprawy i to była już cena maksymalna. 

Ceny ogórków gruntowych w hurcie

Od ofert sprzedaży od rolnika czy ogrodnika uprawiającego ogórki gruntowe, przejdziemy na rynek giełdowy. Na jednej z wiodących giełd w Polsce, czyli w podwarszawskich Broniszach za kilogram ogórków na dzień dzisiejszy trzeba zapłacić od 2,50 zł do 5 zł. Dla porównania rok wcześniej ceny oscylowały na poziomie 2,50 - 4 zł/kg. Cena maksymalna różni się nieznacznie.

W sprzedaży są również ogórki kwaszone w cenie od 7 - 9 zł za kilogram, czyli taniej niż w 2023 roku. Miłośnicy ogórków małosolnych, mogą kupić juz gotowe w cenie od 10,50 - 12 zł za kilogram. Cena nie różni się zatem od tych, sprzedawanych w ubiegłym roku.