Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Sezon na wiśnie rozpoczęty. Przegląd cen na rynkach hurtowych i lokalnych
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 29.06.2024 18:47

Sezon na wiśnie rozpoczęty. Przegląd cen na rynkach hurtowych i lokalnych

wiśnie
fot. Aneta Modrzejewska

Rozpoczął się sezon zbioru owoców wiśni. Tańsza siostra czereśni może w tym roku cieszyć konsumentów bardzo krótko ze względu na trudne warunki pogodowe. 

Sezon wiśniowy może być bardzo krótki

Wiśnie pojawiły się na rynkach hurtowych oraz w sklepikach i na bazarkach. Mimo zmniejszającego się zainteresowania samodzielnie przygotowanymi przetworami wiśnie od lat są wśród faworytów przetworów, tuż za truskawką. Być może to nie tylko kompoty i dżemy, ale także alkoholowe przetwory z wiśni zapewniają jej to wysokie stanowisko.

Ilość wiśni w tegorocznych zbiorach może być jednak mniejsza od ubiegłorocznej. Jak powiedziała redakcji plantatorka wiśni z powiatu poddębickiego przymrozki nie zaszkodziły wiśni tak mocno jak jabłoniom. Problemem jest jednak pogoda, szczególnie duże upały i związane z nimi gwałtowne burze. Upały powodują przypalenia wiśni, burze natomiast, szczególnie te z nawalnymi deszczem odpowiadają za pękanie owoców. W tym względzie pogoda może przynieść szybkie zakończenie sezonu na wiśnie. Na niedzielę prognozowane jest załamanie pogody, możliwe są burze, gradobicia i trąby powietrzne. Cały nadchodzący tydzień ma przynieść w Polsce znaczne ochłodzenie i codzienne opady. 

ARiMR przypomina: to ostatnie dni na złożenie wniosku o dopłaty

Cena wiśni na rynkach hurtowych

Sprawdziliśmy ceny publikowane przez giełdy towarowe w Łodzi oraz w Warszawie. Zwyczajowo cena na warszawskiej giełdzie towarowej jest wyższa niż na giełdzie łódzkiej. 

Cena wiśni na warszawskich Broniszach w piątek 28 czerwca 2024 roku wahała się od 7 do 9 złotych za 1 kg wiśni. W Łodzi można było kupić wiśnie nieco taniej, cena wynosiła 6-8 złotych za 1 kg wiśni. 

Ceny wiśni na rynku sprzedaży detalicznej

Cena wiśni na bazarkach oraz w sklepikach typu warzywniak była oczywiście wyższa. Na łódzkich ryneczkach cena wiśni w piątek kształtowała się w szerokich widełkach cenowych. Można było kupić drobniejsze wiśnie za 9 złotych, natomiast ładniejsze, większe wiśnie kosztowały do 12-13 złotych zależnie od sprzedawcy. 

Autorka artykułu zakupiła prosto od producenta rolnego wiśnie w cenie 6 złotych za 1 kg. W miarę możliwości jest to najlepsza opcja zakupu, z pominięciem pośredników i z zapewnieniem jakości i świeżości owocu, który jest kupowany w dniu zbiorów, bez transportu, przesypywania. Kupowanie owoców i warzyw prosto od rolników to najkrótsza droga “od pola do stołu”, która serdecznie polecamy jako redakcja Portalu Rolnik Info.