Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Żniwa jęczmienia ozimego w pełnym toku: przegląd sytuacji w województwie wielkopolskim
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 05.07.2024 11:44

Żniwa jęczmienia ozimego w pełnym toku: przegląd sytuacji w województwie wielkopolskim

żniwa
żniwa

Zbiory jęczmienia ozimego w 2024 roku rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie w wielu regionach Polski. Według informacji z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, rolnicy od ponad tygodnia zbierają to zboże.

Ceny jęczmienia

Plony jęczmienia są zróżnicowane w zależności od regionu. W powiecie złotowskim wynoszą 5-6 t/ha, w czarnkowskim 2,5-7,5 t/ha, a w kościańskim około 5-5,5 t/ha. W niektórych powiatach plony są niższe od ubiegłorocznych, co może być spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w tym przymrozkami.

Ceny skupu jęczmienia również różnią się w zależności od lokalizacji. W powiecie złotowskim oferują około 550 zł/t, w czarnkowskim 600-620 zł/t (choć realna stawka to 450-490 zł/t po potrąceniach), a w kościańskim 570 zł/t netto. Generalnie ceny wahają się od około 500 do 630 zł/t w różnych regionach.

Problemy rolników

Rolnicy napotykają pewne problemy. W niektórych miejscach ziarno jest drobniejsze niż zwykle, co wpływa na jego jakość i cenę skupu. Wysokie potrącenia w skupach za niską gęstość i zanieczyszczenia obniżają rzeczywistą cenę, jaką otrzymują rolnicy. W powiecie tureckim część upraw została zniszczona przez gradobicie.

Mimo tych trudności, w niektórych regionach, jak powiat pleszewski, odnotowano plony sięgające nawet 9 t/ha. Ogólnie jednak sytuacja jest zróżnicowana, a pełna ocena tegorocznych zbiorów będzie możliwa dopiero po zakończeniu żniw.

Tagi: Skup zboża