Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Skup kukurydzy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 02.10.2023 17:10

Skup kukurydzy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych

kukurydza
Pixabay

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował w ostatni piątek, że została podjęta decyzja o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą agencja będzie skupować w najbliższych dniach. W pierwszym etapie RARS ma zakupić kukurydzę za ponad 400 mln zł.

Decyzja RARS

Szef RARS Michał Kuczmierowski podczas piątkowej konferencji prasowej w Bratoszewicach w województwie łódzkim poinformował, że po decyzji ministra rolnictwa Roberta Telusa i premiera Mateusza Morawieckiego, agencja rządowa będzie prowadzić skup kukurydzy.

"Zapadła decyzja o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy jako agencja w najbliższych dniach skupować. W tej chwili rozpoczynamy kontraktowanie i proces rozpoznania rynku. Naszym priorytetem jest jak najszybsze zbudowanie rezerwy" – oznajmił Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. 

Pierwszy etap skupu kukurydzy

Prezes Kuczmierowski zaznaczył również, że omawiana kukurydza będzie skupowana etapami. W pierwszym z etapów RARS zakupi kukurydzę za ponad 400 mln zł. Minister rolnictwa podkreślił na konferencji, że nagła interwencja na rynku kukurydzy związana jest przede wszystkim z jej niską ceną.

"Ceny, które płacimy, mają odzwierciedlenie w rynku. Honorujemy przede wszystkim przedsiębiorców, którzy dają nam dobre warunki, z jednej strony te cenowe, ale również przechowywania" – zaznaczył szef RARS.

Skup kukurydzy w KGS

Prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski ogłosił w czwartek 28 września, że od poniedziałku 2 października, KGS będzie prowadzić skup kukurydzy mokrej. Jak podaje prezes Zagórski, spółka planuje, aby skup był dwukrotnie większy niż w tamtym roku. 

W swojej ofercie spółka ma również oferować odbiór kukurydzy prosto z pola. Ponadto KGS będzie przyjmować kukurydzę w depozyt z zaliczką 50 proc. ceny obowiązującej w danym dniu, z możliwością rozliczenia tej transakcji w ciągu trzech miesięcy. Prezes KGS deklaruje, że jeżeli cena w tym czasie wzrośnie, rolnik otrzyma stosowne wyrównanie, jeśli spadnie – dostanie cenę adekwatną do tej z dnia dostawy.