RolnikInfo.pl
świnia pigcasso

Facebook / Farm Sanctuary SA

Zabrana z rzeźni, maluje obrazy. Świnia z RPA rozwija karierę artystki

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Nie trzeba nikomu powtarzać dwa razy, że zwierzęta potrafią zaskakiwać. Historia południowoafrykańskiej świni, która - jeszcze jako prosię - została zabrana z rzeźni do azylu dla zwierząt, jest absolutnie wyjątkowa. Pigcasso - bo tak nazywa się bohaterka artykułu - jest bowiem profesjonalną malarką.

Właścicielka Pigcasso pozwala jej na swobodne malowanie farbami na płótnie, czego efektem są fantazyjne, abstrakcyjne obrazy. Ostatnio świnia namalowała portret księcia Harry'ego.

Świnia Pigcasso podbija świat malarstwa

Imię świni jest zamierzoną zabawą językową - nawiązuje bowiem do imienia jednego z najsłynniejszych malarzy - Picassa, a jednocześnie zawiera pewną modyfikację, dzięki obecności słowa pig (ang. świnia).

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Pigcasso jest nietuzinkową artystką. Czy jednak świat jest gotowy na przyjęcie i zrozumienie jej dzieł? Filmy, na których zwierzak chwyta za pędzel i maluje w twórczym szale są pokazane na facebookowym profilu Farm Sanctuary SA.

Pod jednym z filmów, na którym możemy zobaczyć proces malowania nowego obrazu przez Pigcasso, jej właścicielka napisała: 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Świadome stworzenie! Każdy nieświadomy sceptyk, myślący, że zwierzęta gospodarskie nie są w stanie myśleć, tworzyć czy manifestować świetnie skoordynowanych funkcji w pełnej świadomości? Chrum tobie - może nadszedł czas, byś dołączył do jednej z jej lekcji malowania! Mniej mięsa. Więcej sztuki. Chrumkaj dalej, Pigcasso! [pis. oryg.]

Ambitne projekty

Pigcasso staje się powoli prawdziwą gwiazdą współczesnej sztuki wizualnej. Jak już wspomniano, namalowała ostatnio swoją abstrakcyjną interpretację portretu księcia Harry'ego.

Na nabywcę nie trzeba było długo czekać, bo dzieła świni interesują wielu kolekcjonerów. Obraz został kupiony przez hiszpańskiego nabywcę za 2350 funtów.

Choć świnia cieszy się teraz pełną swobodą i wszelkimi możliwymi udogodnieniami, to warto wspomnieć, że jako prosię została zabrana przez jej obecną właścicielkę do azylu dla zwierząt.

Kobieta, która zajęła się świnią, jest m.in. zwolenniczką bezmięsnej diety, którą promuje na swoim facebookowym profilu.

Warto dodać, że Pigcasso dzięki swojej pracy pomaga całemu azylowi, w którym mieszkają również inne zwierzęta. Dzięki sprzedanym obrazom zarobiła już bowiem 50 tysięcy funtów, które przeznaczane są na funkcjonowanie ośrodka w RPA.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / Farm Sanctuary SA

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >