RolnikInfo.pl
świnia pigcasso

Facebook / Farm Sanctuary SA

Zabrana z rzeźni, maluje obrazy. Świnia z RPA rozwija karierę artystki

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Nie trzeba nikomu powtarzać dwa razy, że zwierzęta potrafią zaskakiwać. Historia południowoafrykańskiej świni, która - jeszcze jako prosię - została zabrana z rzeźni do azylu dla zwierząt, jest absolutnie wyjątkowa. Pigcasso - bo tak nazywa się bohaterka artykułu - jest bowiem profesjonalną malarką.

Właścicielka Pigcasso pozwala jej na swobodne malowanie farbami na płótnie, czego efektem są fantazyjne, abstrakcyjne obrazy. Ostatnio świnia namalowała portret księcia Harry'ego.

Świnia Pigcasso podbija świat malarstwa

Imię świni jest zamierzoną zabawą językową - nawiązuje bowiem do imienia jednego z najsłynniejszych malarzy - Picassa, a jednocześnie zawiera pewną modyfikację, dzięki obecności słowa pig (ang. świnia).

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Pigcasso jest nietuzinkową artystką. Czy jednak świat jest gotowy na przyjęcie i zrozumienie jej dzieł? Filmy, na których zwierzak chwyta za pędzel i maluje w twórczym szale są pokazane na facebookowym profilu Farm Sanctuary SA.

Pod jednym z filmów, na którym możemy zobaczyć proces malowania nowego obrazu przez Pigcasso, jej właścicielka napisała: 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Świadome stworzenie! Każdy nieświadomy sceptyk, myślący, że zwierzęta gospodarskie nie są w stanie myśleć, tworzyć czy manifestować świetnie skoordynowanych funkcji w pełnej świadomości? Chrum tobie - może nadszedł czas, byś dołączył do jednej z jej lekcji malowania! Mniej mięsa. Więcej sztuki. Chrumkaj dalej, Pigcasso! [pis. oryg.]

Ambitne projekty

Pigcasso staje się powoli prawdziwą gwiazdą współczesnej sztuki wizualnej. Jak już wspomniano, namalowała ostatnio swoją abstrakcyjną interpretację portretu księcia Harry'ego.

Na nabywcę nie trzeba było długo czekać, bo dzieła świni interesują wielu kolekcjonerów. Obraz został kupiony przez hiszpańskiego nabywcę za 2350 funtów.

Choć świnia cieszy się teraz pełną swobodą i wszelkimi możliwymi udogodnieniami, to warto wspomnieć, że jako prosię została zabrana przez jej obecną właścicielkę do azylu dla zwierząt.

Kobieta, która zajęła się świnią, jest m.in. zwolenniczką bezmięsnej diety, którą promuje na swoim facebookowym profilu.

Warto dodać, że Pigcasso dzięki swojej pracy pomaga całemu azylowi, w którym mieszkają również inne zwierzęta. Dzięki sprzedanym obrazom zarobiła już bowiem 50 tysięcy funtów, które przeznaczane są na funkcjonowanie ośrodka w RPA.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / Farm Sanctuary SA

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >