RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Benjamin Wedemeyer

Świnie bystrzejsze od psów? Popularne zwierzęta, które skrywają wiele tajemnic

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

W ostatnich latach pojawił się moda na traktowanie tzw. mikro świnek jako zwierzęta domowe. Choć takie praktyki mają swoich krytyków, to niewątpliwie może to stanowić pole do odkrycia psychiki świń poza boksem w chlewni.

Wewnętrzne życie świń

Na jakiej podstawie możemy określić, że dane zwierzę jest bystre? Wpływają na to takie czynniki jak dobra pamięć długotrwała, umiejętność szybkiego uczenia się, czy ciekawość wobec świata zewnętrznego. Co ciekawe, wysoka inteligencja zauważalna jest także podczas tworzenia relacji w stadzie.

Świnie są w stanie tworzyć więzi, naśladują zachowanie innych osobników i potrafią wzajemnie zarażać się emocjami. Można zatem powiedzieć, że w aspekcie społecznym świnia tworzy mechanizmy podobne do tych, które obserwujemy w ludzkich grupach.

W sieci znajduje się wiele odwołań do badań potwierdzających nadzwyczajną bystrość umysłu świń. Portal imponujacefakty.pl przytoczył badanie, które przeprowadzono w latach 90. - świnie nauczono poruszać kursorem po ekranie komputera i używać go do rozróżniania kształtów im już znanych od tych, które widziały po raz pierwszy.

Świńska empatia?

Warto przy tym wspomnieć, że świnia nie jest z natury niechlujnym zwierzęciem - o ile tylko ma możliwość, swoje potrzeby fizjologiczne załatwia z dala od miejsca, w którym pozyskuje pożywienie lub w którym odpoczywa i śpi. 

Jak podaje portal otwarteklatki.pl, świnie mają wysoką inteligencję emocjonalną - potrafią odczytać emocje innego zwierzęcia lub człowieka, bazując na jego ruchach, spojrzeniu czy pozycji głowy.

Portal wskazuje, że świnie rozumieją też ideę wskazywania na konkretne przedmioty - nie wyklucza się, że same również potrafią to robić.

Obserwacja świń daje powody, by uważać, że są to zwierzęta, które są w stanie odczuwać empatię. Potrafią zaprzyjaźnić się nie tylko z przedstawicielami swojego stada, ale także ze zwierzętami innych gatunków. 

Od świń inteligentniejsze są tylko delfiny i naczelne - niestety w warunkach fermowych cała paleta świńskiego potencjału nie ma możliwości się rozwinąć. Świniom nie sprzyja stres i zamknięcie w chlewni - stąd obserwacja ich psychiki jest w takich warunkach utrudniona. 

Nie zmienia to jednak faktu, że poczciwe świnie są niezwykle fascynującymi stworzeniami, które w wielu aspektach mogą uczyć człowieka czerpania większej radości z życia.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownica

  • Wójt protestował jesienią z rolnikami. Teraz dostał wezwanie na komisariat

  • Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowy

Źródło: otwarteklatki.pl, imponujacefakty.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]