Syria: rolnik stracił na wojnie rodzinę, ziemię i dach nad głową. "Nadal dziękuję Bogu"
Abdel Razzak al-Khatoun w wyniku zbrojnego konfliktu w Syrii stracił trzynastu synów, w wieku od 13 do 27 lat, a także żonę i innych członków rodziny. Jak podaje portal reuters.com, dobrze prosperujący farmer został pozbawiony przez los całego dobytku, nie ma domu ani ziemi, którą mógłby uprawiać. Choć mieszka w namiocie i nie może być pewien swojej przyszłości, to nadal dziękuje Bogu, że może żyć.
Syria: wojna nie oszczędziła nikogo
Choć w Europie panuje pokój, to atmosfera względnej harmonii w naszej części świata ma się nijak do tego, co dzieje się kilka tysięcy kilometrów dalej. Jednym z aktualnych przykładów piekła na ziemi jest Syria, która trawiona jest przez konflikt zbrojny od 2011 roku.
Główny bohater niniejszej opowieści, Abdel Razzak al-Khatoun ma obecnie 84 lata, lecz jego rzeczywistość daleka jest od wizji spokojnej emerytury. Rolnik mieszkał i pracował w dobrze prosperującym gospodarstwie w wiejskiej prowincji Hama. Wszystko zaprzepaściła wojna.
W wyniku walk z reżimem prezydenta Baszara al-Assada rolnik stracił trzynastu synów. Jego żona została zabita w wyniku ataku rakietowego. Po tym, gdy Abdel Razzak al-Khatoun uświadomił sobie, że musi uciekać ze swojego gospodarstwa, wojna odebrała mu kolejnych siedmiu członków rodziny.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-3 ]
Obecnie starszy rolnik mieszka w namiocie w północnej części Syrii - mieście Idlib , które zaznaczone jest na poniższej mapie:
Budowanie na gruzach przeszłości
Na szczęście wojna nie odebrała rolnikowi wnucząt po zmarłych synach. Abdel Razzak al-Khatoun spędza swoje dni z dwunastoma ukochanymi maluchami, ale nie ma możliwości powrotu do uprawy ziemi, która mogłaby mu dać niezależność. Dla portalu reuters.com mężczyzna wyznał:
- Zwykłem być bardzo dobrym rolnikiem. Teraz nie mam nic, nie mam grosza przy duszy. Ale nadal dziękuję Bogu za wszystko.
W 2011 roku Syria otworzyła bardzo krwawy rozdział w historii swojego narodu - rozpoczęły się protesty ludności cywilnej przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada. Protesty przekształciły się wkrótce w zbrojny konflikt, który trwa do dziś.
Prezydent al-Asad nie utracił władzy nad Syrią, a jego reżim nadal wspierany jest przez rosyjskie i irańskie służby wojskowe. Północno-zachodnia część kraju kontrolowana jest przez Turcję , a północny-wschód przez wojska amerykańskie.
Dramatyczna historia Syrii pokazuje, jak kruchą wartością jest pokój. Choć historia Abdela Razzaka al-Khatouna jest niezwykle poruszająca, to z pewnością najlepiej mogą ją zrozumieć sami rolnicy - choć syryjskiego rolnika może różnić wiele od swoich przyjaciół po fachu z Polski, to łączy ich jedno - miłość do uprawianej ziemi i szacunek do pracy własnych rąk.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
-
Świętokrzyskie: Pożar ciągnika. Na miejscu cztery zastępy straży pożarnej
-
Na polu nagle zapadła się ziemia. Niebywałe, jakiego odkrycia dokonał rolnik
Źródło: reuters.com, wikipedia