Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Targi Polagra rozpoczęte
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 28.09.2023 08:50

Targi Polagra rozpoczęte

Polagra
MRiRW/gov.pl

W środę 27 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się targi Polagra. W otwarciu wydarzenia uczestniczył również sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Targi Polagra

To największa w Polsce ekspozycja promująca zarówno żywność i technologie dla branży spożywczej, jak i urządzenia oraz rozwiązania dla sektora HoReCa. Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski zwrócił uwagę, że targi Polagra to największe wydarzenie tego typu w naszej części Europy. Poinformował, że w targach bierze udział aż 500 wystawców, a odwiedzający targi pochodzą z ponad 32 krajów.

To na nich odbywają się prezentacje nowych technologii, pozwalających utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa w produkcji żywności, produktów odpowiadających potrzebom konsumentów, a także rozwiązań, które usprawniają prace obiektów gastronomicznych i noclegowych.

Promocja polskiej żywności

Wiceminister Ryszard Bartosik podkreślił, że targi to dobra okazja nie tylko do promocji polskiej żywności, ale również zaprezentowania nowości oraz poszukiwania nowych odbiorców.

Dane statystyczne potwierdzają, że eksport polskich produktów rolno-spożywczych każdego roku rośnie i są to solidne wzrosty – kilku, kilkunastoprocentowe. Eksportujemy nasze towary do krajów Unii Europejskiej, w tym w dużych ilościach do krajów starej Unii Europejskiej – dodał wiceminister.

Wiceminister rolnictwa podkreślił, że pomimo niedawnej pandemii i wojny w Ukrainie, eksport polskiej żywności ma się dobrze w tych trudnych czasach i systematycznie rośnie. Przypomniał również, że rząd udziela rolnikom wsparcia w wysokości 15 mld złotych.

Transport ukraińskiego zboża

Wiceminister Ryszard Bartosik na otwarciu targów Polagra odniósł się również do wydarzeń bieżących, związanych z transportem ukraińskiego zboża.

My jesteśmy otwarci na rozmowy. Chcielibyśmy, aby tę sprawę uregulowało rozporządzenie unijne. To by było najlepsze rozwiązanie. Stoimy na stanowisku, że zboże ukraińskie powinno trafiać tam, gdzie jest ono potrzebne, a nie do Polski, Słowacji, Bułgarii czy Rumunii, gdzie destabilizuje rynki rolne – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Tagi: MRiRW