Trąba powietrzna i potężna nawałnica. Straty są ogromne, poznaliśmy oficjalne szacunki
Przez gminę Kłoczew w województwie lubelskim w połowie sierpnia 2021 roku przeszła potężna nawałnica i trąba powietrzna, które doprowadziły do gigantycznych zniszczeń w okolicy. Wedle obliczeń powołanej komisji wynika, że straty, które ponieśli rolnicy wynoszą 2,5 miliona złotych.
Warto dodać, że szacowane straty dotyczą tylko gospodarstw rolnych z wyłączeniem obszarów leśnych.
Dramatyczne skutki potężnych zjawisk pogodowych
Tegoroczne lato nie było łaskawe dla rolników - zmienna pogoda, susza, powodzie, nawalne deszcze, grad, a także trąby powietrzne sprawiły, że wiele pól uprawnych przyniosło znikomy zysk swoim właścicielom.
W pamięci mieszkańców Polski w szczególny sposób pozostała nawałnica na Lubelszczyźnie, gdzie trąba powietrzna zniszczyła dobytek rolników i szkołę podstawową w gminie Kłoczew.
Choć sytuacja miała miejsce w połowie sierpnia , to skutki zdarzenia ludzie odczuwają do dziś - specjalna komisja oszacowała, że straty w gospodarstwach rolnych mają sięgać 2,5 miliona złotych.
Szczegóły sprawy
Na podstawie zgłoszeń od właścicieli gospodarstw, straty wystąpiły na obszarze 707 hektarów.
Warto dodać, że poza gminą Kłoczew ucierpiały również gminy Trojanów i Krzywda. Na obecną chwilę jeszcze nie oszacowano, jak wielkie straty ponieśli mieszkający tam rolnicy.
Jak przekazuje Onet.pl, na podstawie wyliczonych szkód finansowych, r olnicy będą mieli do podpisania protokół, który w dalszej kolejności trafi do wojewody.
Dzięki temu producenci żywności będą mogli liczyć na odszkodowania, preferencyjne kredyty, czy ulgi podatkowe.
Wszystkie pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi , a ich wypłatę koordynuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
-
Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza
-
17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością
-
Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: onet.pl