Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > 17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

sejm
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Od pewnego czasu politycy obiecywali rolnikom uregulowanie prawne niektórych kwestii dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. 17 września 2021 roku odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda skomentował sprawę następująco:

– Jesteśmy jednym z pierwszych krajów wdrażających takie rozwiązania. Projektowane przepisy wykraczają poza minimalny zakres ochrony wynikający z dyrektywy UE.

Czytanie projektu ustawy ws. ukrócenia przewagi kontraktowej

Rolnicy od dłuższego czasu sygnalizują, że w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi dochodzi do wielu nieuczciwych mechanizmów, które mają miejsce na linii rolnik-pośrednik.

Producenci żywności apelowali do polityków o pochylenie się nad problemem i stworzenie prawnego zabezpieczenia przed niesprawiedliwością w handlu.

Na piątek 17 września zapowiedziano pierwsze czytanie ustawy, która ma przyczynić się do likwidowania zjawiska wykorzystywania przewagi kontraktowej w handlu produktami rolno-spożywczymi.

Jak podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowe przepisy mają realizować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.

Proponowane zmiany

W projekcie ustawy można m.in. przeczytać, że zapłata za dostarczone i łatwo psujące się produkty będzie możliwa w terminie maksymalnie trzydziestu dni. Zapłata za pozostałe produkty ma być natomiast uiszczona w terminie nieprzekraczającym sześćdziesięciu dni.

Nie będzie dozwolone obniżanie stawki wypłacanej rolnikowi ze względu na promocję sklepową wprowadzoną po dostawie towaru do sklepu.

Za niedozwoloną praktykę będzie również uznane anulowanie zamówienia na produkty łatwo się psujące w momencie, gdy dostawa ma nastąpić w czasie krótszym niż trzydzieści dni.

Pośrednicy nie będą mogli również odmówić potwierdzenia uzgodnionych uprzednio warunków dostawy, które będą im przedstawione na piśmie.

Na jakie kary narazi się pośrednik, który mimo wszystko dopuści się nieuczciwości wobec producenta żywności? Według projektu ustawy sankcje mają wynosić maksymalnie 3% całkowitego obrotu danej firmy.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wrp.pl

Tagi: Sejm PiS