RolnikInfo.pl

maxpixel.net (CC0 Public Domain)

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Współczesne rolnictwo nie sposób wyobrazić sobie bez środków ochrony roślin. Niektóre z nich - już wycofane - miały mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Komisja Europejska poinformowała o kolejnych pestycydach, które wkrótce nie będą mogły być stosowane przez rolników. Chodzi o prochloraz i famoksadon.

Władze unijne nie przedłużyły pozwolenia na stosowanie prochlorazu i famoksadonu, a daty ich zezwoleń wygasają kolejno w grudniu 2021 roku i marcu 2022 roku.

Władze UE wycofują kolejne pestycydy

Najnowsze informacje dotyczące środków ochrony roślin w kontekście unijnego prawa dotyczą prochlorazu i famoksadonu - substancji, które były (i nadal są) powszechnie stosowane przez rolników na całym Starym Kontynencie.

Zatwierdzenie stosowania prochlorazu wygasa już 31 grudnia 2021 roku, jednakże nie podano jeszcze terminów, do których należy wykorzystać pozostałe produkty.

16 marca 2022 roku kończy się termin ważności zezwoleń na wprowadzanie do obrotu pestycydów, które zawierają famoksadon.

Z kolei 16 czerwca 2022 roku mija moment, w którym mogą być sprzedawane lub dystrybuowane środki, które mają być wprowadzone do obrotu do 16 marca 2022 roku.

Ostatnią istotną datą, którą powinni zapamiętać rolnicy, jest 16 września 2022 roku, kiedy to kończy się możliwość stosowania, przechowywania i unieszkodliwiania pestycydów, które będą wprowadzone do obrotu do 16 marca 2022 roku.

Prochloraz i famoksadon

Prochloraz jest składnikiem wielu fungicydów i zapraw, których celem jest walka z chorobami roślin strączkowych, rzepaku i zbóż.

Famoksadon obecny jest natomiast w dwóch fungicydach (Tanos 50 WG i Clip Superkontakt 69 WG), które skutecznie zwalczają zarazę ziemniaka i alternariozę.

Warto dodać, że rolnicy byli informowani o rychłej możliwości wycofania prochlorazu z obrotu, jednakże przewidywana data dotyczyła raczej 2023 roku.

Choć substancje te skutecznie chronią rośliny przed uciążliwymi chorobami, to brak jednoznacznych dowodów na to, by nie wywierały one negatywnego efektu na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Strajk rolników pod siedzibą znanego sklepu. Protest rusza 14.09

  • Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

  • Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: terazpole.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]