RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Uprawy zniszczone przez powódź, a płatności bezpośrednie 2024. ARiMR podpowiada, jak ich nie stracić
fot.Pixabay/geralt

Uprawy zniszczone przez powódź, a płatności bezpośrednie 2024. ARiMR podpowiada, jak ich nie stracić

18 września 2024
Autor tekstu: Iwona Stachurska

Wielka woda niszczy wszystko na swej drodze, nie oszczędza także rolników i ich dopiero co posianego rzepaku. Ci rolnicy, którzy ubiegali się o przyznanie płatności bezpośrednich, przez powódź mogą je stracić. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, co należy zrobić w przypadku klęski żywiołowej, aby nie stracić pieniędzy.

ARiMR może umorzyć wierzytelności rolnikom powodzianom

Producentom rolnym, mieszkającym w powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej, zostały wydłużone terminy na realizacje zobowiązań względem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Mowa tu o rolnikach, którym powódź zniszczyła uprawy lub odebrała życie zwierzętom hodowlanym.

Rolnicy z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, będą mogli ubiegać się w biurach powiatowych Agencji Rolnej o umorzenie wierzytelności lub rozłożenie ich na raty.

Rząd wspiera rolników po powodzi. Stefan Krajewski: Muszą być pieniądze na start, które trafią bezpośrednio do rolników

Wymagane będzie pisemne oświadczenie

Co ważne, w przypadku kiedy rolnik nie zdążył w terminie dopełnić zobowiązań wynikających z decyzji o przyznaniu pomocy, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Rolnik powinien w ciągu 7 dni od ustania stanu kęski żywiołowej, dostarczyć do ARiMR taki dokument. Dłuższy czas jest przewidziany dla rolników, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia na podstawie umowy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym przypadku rolnicy mają 14 dni od ustania stanu klęski na dostarczenie dokumentów.

Gdy powódź ma wpływ na zadeklarowane do płatności uprawy czy zwierzęta, a rolnik nie może wypełnić swoich zobowiązań, musi niezwłocznie po wystąpieniu tego zdarzenia złożyć w biurze powiatowym ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach. - podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dalej ARiMR informuje, iż w przypadku pomocy przyznawanej w drodze umowy, zgłoszenie wystąpienia siły wyższej, należy złożyć we właściwej dla miejsca zamieszkania placówce ARiMR. Przewidziany czas to 15 dni roboczych od ustania stanu klęski żywiołowej.

Zamknięte biura ARiMR. Gdzie powodzianie mogą załatwić sprawy rolne?

W wyniku wystąpienia powodzi w miejscowościach Nysa, Kłodzko oraz Lewin Brzeski, zostały zamknięte do odwołania biura powiatowe ARiMR. Rolnicy są jednak zapewniani o nieprzerwanych wypłatach należnych rolnikom. Część osób pracuje zdalnie, natomiast obsługa niektórych spraw została przekazana do innych placówek. Biuro powiatowe w Ząbkowicach Śląskich zajmuje się teraz sprawami z Kłodzka. Zdania realizowane w Lewinie Brzeskim będą obsługiwane w ODR Łosiów.

Agata z "Rolnika" od razu odrzuciła jego list. Widzowie zniesmaczeni jej zachowaniem: "trochę cwaniakuje"
Zagrożenia związane z powodzią. Opiekunowie zwierząt muszą o tym wiedzieć, to kwestia ich zdrowia i życia
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś