Zagrożenia związane z powodzią. Opiekunowie zwierząt muszą o tym wiedzieć, to kwestia ich zdrowia i życia
Powódź w południowej Polsce sprawiła, że mieszkańcy terenów całkowicie zalanych, zostali ewakuowani. Ucieczka często w pośpiechu sprawia, że wielu zapomina o ratowaniu zwierząt, a te same nie potrafią uciec przed wielką wodą. Powódź niesie ze sobą ryzyko zagrożenia epidemiologicznego. Jak uchronić zwierzęta gospodarcze przez potencjalnym niebezpieczeństwem popowodziowym? Główny Inspektorat Weterynaryjny wyjaśnia.
Klęska żywiołowa w Polsce. Ludzie masowo ewakuowani
Przed weekendem pisaliśmy o prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi w kraju, podobnej do tej w 1997 roku. Choć rządzący zarzekali się, że mieszkańcom południa kraju nie zagraża ponowna taka klęska żywiołowa, to jednak się pomylili. Dziś z wielką wodą walczą służby ratunkowe, które ewakuują mieszkańców zalanych miejscowości w województwach: opolskim, śląskim i dolnośląskim.
Po godzinie 16:00 pojawiła się informacja burmistrza Paczkowa (woj. opolskie, powiat nyski) o bezwzględnej ewakuacji mieszkańców dolnej części tej miejscowości. Tam doszło do uszkodzenia zbiornika Topola na Nysie Kłodzkiej. Takich przykładów jest wiele, a każdy z nich sprawia, że ludzie tracą dobytek. W takich chwilach należy pamiętać też o zwierzętach. One same się nie uratują.
Trzy biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nieczynne do odwołania. To przez powódźRolnicy powinni o tym wiedzieć
Miasta, miasteczka i wioski na południu kraju zostały zalane. Woda gdzieniegdzie sięga nawet ponad 2 metrów wysokości. Mieszkańcy zagrożonych powodzią terenów, otrzymują alerty RCB o nadchodzącym zagrożeniu i to jest najlepszy czas, aby zabezpieczyć co się da, także zwierzęta i paszę dla nich. Co rolnicy powinni zrobić, jak otrzymają alert z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa?
Gospodarze zawczasu powinni wywieźć swoje zwierzęta gospodarskie w bezpieczne miejsca, najlepiej tuż po ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego. Ponadto należy zabezpieczyć i przewieźć paszę tam, gdzie woda nie zdoła dotrzeć. Czy to bydło czy psy, powinny mieć zapewniony dostęp do czystej wody.
Jeśli rolnik nie zdoła sam ewakuować swoich zwierząt, warto zwrócić się o pomoc do służb. W walkę z żywiołem zaangażowano bowiem żołnierzy, strażaków, policjantów czy władze państwowe i samorządowe. Rząd zapewnił, że udostępni również smigłowce.
Ochroń swoje zwierzęta przed zagrożeniem epidemiologicznym
W poniedziałek, 16 września pojawił się komunikat interdyscyplinarny służb weterynaryjnych, który dotyczy zagrożenia epidemiologicznego związanego z powodzią i zwierzętami.
W związku z obecną sytuacją powodziową w naszym regionie, zwracamy się z pilną prośbą o rozpowszechnienie kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa zwierząt towarzyszących. - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.
GIW prosi o rozpowszechnianie kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa zwierząt towarzyszących. Co powinni wiedzieć opiekunowie zwierząt hodowlanych i gospodarskich?
Oto najważniejsze kwestie:
- Unikaj dopuszczania zwierząt do picia wody powodziowej. Woda powodziowa może zawierać toksyny oraz mikroorganizmy, głównie bakterie i pierwotniaki czy substancje chemiczne, które mogą zaszkodzić zwierzęciu. Spożycie tej wody może prowadzić do poważnych chorób, takich jak infekcje żołądkowo-jelitowe lub zatrucia. Zadbaj, aby zwierzę miało dostęp wyłącznie do czystej wody pitnej.
- Unikaj kąpieli zwierząt w wodach powodziowych. Woda powodziowa niesie nie tylko szkodliwe patogeny, ale i niebezpieczne przedmioty, jak odłamki szkła, metal czy drewno. Mogą one zranić zwierzę. Pamiętaj, aby trzymać zwierzę na smyczy i unikać spacerów w pobliżu zalanych terenów. Utrzymanie ścisłej kontroli nad zwierzęciem zmniejsza ryzyko obrażeń lub chorób.
- Ogranicz spacery w pobliżu zalanych terenów. Spacerowanie w pobliżu terenów dotkniętych powodzią może prowadzić do kontaktu ze skażoną wodą lub niebezpiecznymi materiałami, takimi jak chemikalia czy padlina. Trzymaj zwierzęta z dala od tych obszarów i wybieraj bezpieczne miejsca na spacery.
- Chroń zwierzęta przed kontaktem z padliną. Wody powodziowe mogą transportować padlinę zwierząt, co stanowi ryzyko zakażeń i chorób, zwłaszcza wywołanych przez toksyny. Zapobieganie kontaktowi z takimi materiałami jest kluczowe dla Twojego zdrowia a także zdrowia Twojego pupila. Padlina niesiona przez wodę może być źródłem bakterii i pasożytów.
- Przygotuj się na ewakuację swojego zwierzęcia. Jeśli ewakuacja okaże się konieczna, upewnij się, że masz odpowiednie wyposażenie. Zabezpiecz zwierzę w transporterze lub klatce, co zapewni mu bezpieczeństwo. Zwierzęta powinny nosić obrożę z identyfikatorem i być na smyczy (najlepiej w kagańcu), ponieważ mogą reagować stresem i próbować ucieczki lub okazywać agresję. Przygotuj także zapas wody butelkowanej.