RolnikInfo.pl
wieś

gostynin24.pl

Droga we wsi Rogożewek tonie w błocie. Apel o pomoc pozostał bez odzewu

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rogożewek, niewielka wieś położona w gminie Gostynin na Mazowszu, ma niemały problem z drogą, która - dosłownie - tonie w błocie. Pomimo próśb o pomoc ze strony lokalnej radnej oraz sołtyski, władze gminne nie kwapią się, by umożliwić mieszkańcom wsi możliwość przejazdu.

Sytuacja staje się niebezpieczna, gdyż po ostatnich roztopach stan drogi pogorszył się do tego stopnia, że jest ona kompletnie nieprzejezdna. Co gorsza, zaniedbana droga prowadzi także do DPS-u w Rogożewku. 

Wieś bezskutecznie prosi o wsparcie

W Rogożewku na Mazowszu mieszkają nie tylko rolnicy, ale też sporo osób, które pracują w pobliskich miejscowościach. Samochód jest niezbędnym narzędziem do tego, by móc codziennie przemierzać kilometry do zakładu pracy. 

Niestety, jak podaje lokalna strona gostynin24.pl, gminna droga w Rogożewku jest w tak złym stanie, że przejazd samochodem osobowym staje się prawdziwym wyzwaniem. Mieszkańcy wsi bezustannie wzywają władze gminne do utwardzenia drogi.

Obecny stan rzeczy uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie i odcina ich od reszty świata - pytaniem pozostaje, czy zaniedbany odcinek drogi byłaby w stanie pokonać np. karetka pogotowia. W rozmowie z portalem gostynin24.pl wypowiedział się jeden z mieszkańców Rogożewka: 

- Ja uważam (...) że buduje się te drogi tam, gdzie ich nie powinno być. Na przykład do lasu - bo są takie drogi, czy na działki czyjeś, a tutaj droga gminna, żeby nie miała przejazdu. W razie jakiegoś wypadku na drodze 572, to wtedy tamtą drogę się zamyka, puszcza się pojazdy tędy, a teraz nie puszczą tędy pojazdu, to wszystko będzie stało tu w polu, bo tu nie ma żadnego innego dojazdu - żali się mieszkaniec wsi. 

"Niegospodarność wójta"?

Mieszkaniec Rogożewka odwołał się również do kolejnej kwestii: 

- Druga sprawa: jest niegospodarność wójta i to trzeba zaznaczyć bardzo dużo.

Mężczyzna przytoczył sytuację, w której płyty pozostałe z utwardzania obszaru dookoła nowego sklepu budowlanego na terenie miasta Gostynin w żaden sposób nie zostały spożytkowane na potrzeby miejsc takich jak droga gminna, która tonie w błocie. 

- Tutaj jest droga gminna i jak jest wypadek, to wszyscy objeżdżają tędy przez naszą drogę, rozbijając naszą drogę, w tej chwili nie ma nawet przejazdu. (...) I ta droga też prowadzi do DPS-u tutaj w Rogożewku - podsumował inny mieszkaniec w rozmowie dla portalu gostynin24.pl. 

Radna z Rogożewka, Mariola Dan-Liberadzka zdradziła:

- Po interwencji mieszkańców interweniowałam do gminy, mówiłam, jak sytuacja wygląda, natomiast uzyskałam informację, że na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze ogłoszonego przetargu, który by zapewniał jakieś kruszywo.

Sytuacja wsi w gminie Gostynin pokazuje, że tzw. wykluczenie komunikacyjne dotyczy nie tylko braku odpowiedniej siatki połączeń między wsiami, miasteczkami i większymi miastami. Problemy dotykają również możliwości prywatnego transportu, nawet w sytuacji posiadania samochodu. Jak można bowiem podróżować, gdy nie pozwala na to stan nawierzchni? 

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy. W kompetencjach władz leży zatem planowanie, budowa, modernizacja i ochrona dróg. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

źródło: gostynin24.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wiejski cmentarz

Wieś

Na wiejskim cmentarzu zniszczono nie tylko drzewa. Parafia otrzymała karę finansową

Czytaj więcej >
grzyby

Wieś

Policjant wybrał się z dzieckiem na grzyby. Doszło do nietypowego spotkania

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Czytaj więcej >
polsat rolnictwo

Wieś

Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

Czytaj więcej >
gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >