RolnikInfo.pl Zwierzęta Wojewoda zaapelował do mieszkańców. Wścieklizna atakuje zwierzęta
Laubenstein Ronald, USFWS/Pixinio

Wojewoda zaapelował do mieszkańców. Wścieklizna atakuje zwierzęta

19 marca 2022
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

- Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów - jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów - przekazał  Wojewoda Mazowiecki.

Zgodnie z rozporządzeniami nr 2 i nr 3 Wojewody Mazowieckiego z 19 stycznia i z 2 lutego 2021 r. obszar zagrożony obejmuje w Warszawie - dzielnicę Wawer i Wesoła, miasto Sulejówek w powiecie mińskim, niektóre miejscowości w gminie Halinów, część gminy Siennica oraz w powiecie otwockim kilkanaście miejscowości w gminie Wiązowna i w gminie Kołbiel.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-5 ]

Co więcej, od 25 kwietnia do 2 maja bieżącego roku trwać będzie akcja szczepień lisów wolno żyjących na terenie:

  • powiatu łosickiego,

  • powiatu ostrowskiego z wyłączeniem gminy Wąsewo,

  • powiatu siedleckiego i miasta Siedlce,

  • powiatu sokołowskiego,

  • powiatu węgrowskiego.

Co więcej, wiadomo także, że 26 marca zakończone zostały szczepienia lisów wolno żyjących na obszarze:

  • powiatu otwockiego,

  • powiatu mińskiego,

  • miasta stołecznego Warszawa.

Zakazy dla mieszkańców z terenów zagrożonych 

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt, które są wrażliwe na wściekliznę, organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych (wyjątkiem jest odstrzał sanitarny dzików oraz polowania na dziki bez psów). Co więcej, mieszkańcom zostało nakazane trzymanie psów na smyczy, bądź w ogrodzonych terenach i kotów w zamknięciu . Dodatkowo nakazane jest pozostawianie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Akcja „Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach przygotowywana jest akcja "zaszczep pupila, to tylko chwila", która promować będzie szczepienia przeciw wściekliźnie u psów. Niestety, jak się okazuje, w ubiegłym roku na terenie województwa mazowieckiego jedynie 32 procent psów zostało zaszczepionych.

Warto pamiętać, że obowiązek szczepienia psów przeciw wściekliźnie wynika także z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Jak wynika z ustawy, psy muszą być szczepione nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Brak zaszczepienia psa przeciw wściekliźnie jest wykroczeniem, a właściciel może zapłacić karę do 500 zł.

Wścieklizna 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii, wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wirus przenosi się przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia, sam proces inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy, a w Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w miejscach, w których pojawia się największe ryzyko wścieklizny, służby weterynaryjne wykonują szczepienia wolno żyjących lisów.

W bieżącym roku pierwszy przypadek wścieklizny u lisa potwierdzono 15 stycznia w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. Kolejne przypadki potwierdzano w:

  • powiecie otwockim (29 stycznia),

  • powiecie otwockim (12 lutego),

  • powiecie mińskim (19 marca),

  • powiecie otwockim (26 marca),

  • powiecie otwockim (13 kwietnia)

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Gov.pl, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach, GIW

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś