Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wścieklizna w Polsce. GIW wydał kolejny ważny komunikat
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 19.09.2023 19:02

Wścieklizna w Polsce. GIW wydał kolejny ważny komunikat

lis
unsplash.com

Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) donosi o wystąpieniu drugiego ogniska wścieklizny na terytorium Polski w roku 2023. Choroba została potwierdzona na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 6 września 2023 r. Wściekliznę wykryto u padłego lisa w miejscowości Polana, gmina Czarna, powiat bieszczadzki, województwo podkarpackie, zaledwie 12 km od granicy z Ukrainą.

Jesienna akcja szczepień lisów

W obliczu tego nowego przypadku ogniska wścieklizny w Polsce, w 2023 roku zaplanowana jest jesienna akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Objęte nią zostaną województwa: lubelskie, podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, łódzkie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Wartość obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie

GIW przypomina, że zgodnie z przepisami, wszystkie psy na terenie kraju powinny być obowiązkowo szczepione przeciwko wściekliźnie po ukończeniu 3 miesiąca życia. Właściciele psów mają obowiązek zaszczepienia swoich czworonogów w ciągu 30 dni od osiągnięcia przez nie trzeciego miesiąca życia, a następnie co najmniej raz na 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia.

 

Jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych

Wścieklizna to śmiertelna choroba, która, według danych WHO, rocznie zabija około 60 tysięcy osób na całym świecie, głównie w Azji i Afryce. Głównym sposobem przenoszenia wirusa jest kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową, na przykład w wyniku pogryzienia. Możliwe jest także zakażenie drogą aerogenną, przez oczy lub transplantację narządów. W Polsce lis rudy jest naturalnym rezerwuarem wirusa wścieklizny.


źródło: GIW, WHO

Tagi: Wścieklizna