RolnikInfo.pl
MRiRW wsparcie na zalesienie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wsparcie na zalesienie. Nabór rozpocznie się już 1 czerwca

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak przypomina dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już 1 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków o wsparcie na zalesienie. Wnioski o wsparcie w ramach PROW na lata 2014-2020 można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Kto może skorzystać ze wsparcia i ile wynosi pomoc?

Nabór wniosków o wsparcie na zalesienie w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" w ramach PROW 2014-2020 trwa w 2021 roku od 1 czerwca (wtorek) do 2 sierpnia (piątek). Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy są właścicielami, bądź współwłaścicielami gruntów, jakie przeznaczone są do zalesienia, bądź w przypadku, gdy grunty stanową własność małżonka, ale nie tylko. Ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko rolnicy, ale i jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne gmin, powiatów i województw.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Wsparcie na zalesienie - ile wynosi?

Jak przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wsparcie przyznawane jest na założenie uprawy leśnej. Jednorazowa pomoc wynosi od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha.

- W kolejnych 5 latach wypłacana jest premia pielęgnacyjna w wysokości od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha. Dodatkowo przez 12 lat przyznawana jest premia zalesieniowa (będąca rekompensatą za wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej) w wysokości 1 215 zł/ha - informuje MRiRW.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,1 października do wiadomości publicznej (na stronie ARiMR) prezes Agencji ogłosi kolejność przysługiwania wsparcia z podziałem na województwo mazowieckie oraz łącznie w pozostałych województwach. 

Korzystna zmiana w 2021 roku 

Co więcej, MRiRW powiadomiło, że w tym roku wprowadzona została korzystna zmiana dla tych, którzy będą ubiegać się o wsparcie na zalesienie. Mianowicie w 2021 roku zwiększono z 20 ha do 40 ha maksymalną powierzchnię, do której można ubiegać się o wsparcie. Dzięki wprowadzonej zmianie osoby, które korzystały już wcześniej z poddziałania zalesieniowego, będą mogli ubiegać się o wsparcie do dodatkowych powierzchni. W przypadku nowych wnioskodawców będą mogli skorzystać z pomocy do większego obszaru. 

Gdzie złożyć wnioski? 

W przypadku wsparcia na zalesienie w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" w ramach PROW 2014-2020 wnioski należy składać w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, bądź siedzibę. Wniosek można złożyć osobiście, przez osobę upoważniona, przesyłką rejestrowaną, bądź w formie dokumentu elektronicznego. 

Więcej informacji na temat wniosków o wsparcie na zalesienie można znaleźć na stronie ARiMR >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: MRiRW, ARiMR

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >