Wtedy musisz zgłosić wycinkę drzewa. Oto aktualne zasady
Wycinka drzew w Polsce jest objęta przepisami ustawy o ochronie środowiska. Niezastosowanie się do tych regulacji grozi poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi. Aby usunąć drzewa i krzewy z terenu gospodarstwa rolnego trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, a co najważniejsze o terminach składania wniosków. Jeśli ktoś się spóźni, będzie musiał czekać wiele miesięcy.
Regulacje dotyczące wycinki drzew
Właściciele prywatnych posesji, w tym również rolnicy jeśli chcą wyciąć drzewa znajdujące się na należących do nich terenach, zobowiązani są do zastosowania się do szeregu regulacji. Formalne zgłoszenia należy złożyć u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek powinien zawierać dane wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewa lub krzewy mają być usunięte oraz rysunek, lub mapkę z lokalizacją drzewa na nieruchomości. Błędne wypełnienie dokumentu lub pominięcie któregoś z elementów może skutkować koniecznością uzupełnienia danych i wydłużeniem całego procesu. Aktualne formularze zazwyczaj znajdują się w urzędach gmin lub na ich stronach internetowych.
Ustawa o ochronie przyrody nakłada kary za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia, a także za kilka innych działań, w tym za zniszczenie krzewu lub niedotrzymanie ustalonych terminów. Aby uniknąć reperkusji, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach.
Kiedy można ściąć drzewo?
Po złożeniu wniosku trzeba poczekać na decyzję urzędu , a w międzyczasie następują oględziny. Organ ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu, natomiast lepiej wcześniej upewnić się wcześniej jaka była data wydania decyzji lub odczekać kilka dni. Drzewo można ściąć maksymalnie w przeciągu 6 miesięcy od dokonania oględzin. W przeciwnym razie trzeba będzie przejść całą procedurę jeszcze raz i ponownie złożyć dokumenty.
Urząd gminy może sprzeciwić się ścince jeżeli drzewo znajduje się na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń, na terenach objętych innymi formami ochrony przyrody lub w przypadku, gdy wycinka byłaby niezgodna z kryteriami uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.
Składając wniosek osobiście, drogą pocztową lub przez ePUAP trzeba podać następujące dane:
-
dane wnioskodawcy
-
adres nieruchomości
-
dane ewidencyjne nieruchomości
-
nazwa gatunku drzewa lub krzewu
-
obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm: w przypadku gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni lub obwód każdego z tych pni, gdy nie posiada na tej wysokości pnia – obwód mierzony bezpośrednio poniżej korony,
-
wielkość powierzchni, z której zostanie usunięty krzew
-
przyczynę zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu
-
termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu
- wskazanie, czy zamierzone usunięcie drzewa lub krzewu wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej
Przed ubieganiem się o pozwolenie na ścinkę należy pamiętać o obowiązujących terminach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wycinka jest możliwa tylko podczas wyznaczonego okresu.
O tych terminach należy pamiętać planując wycinkę
Aktualne przepisy związane z usuwaniem drzew i krzewów obowiązują od czerwca 2017 roku, sprawę reguluje również ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z tymi regulacjami zabronione jest wycinanie drzew w sezonie lęgowym ptaków, czyli od 1 marca do 15 października. To dlatego, że nie można niszczyć siedlisk ptaków, nietoperzy czy owadów oraz miejsc ich rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania.
Za nie zastosowanie się do obowiązujących przepisów grozi administracyjna kara finansowa, którą nakłada urząd gminy. Wynosi ona równowartość dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewów, ta kwota uzależniona jest również od gatunku drzewa i obwodu pnia.