RolnikInfo.pl
maszyna rolnicza

unsplash.com / fot. Clint Patterson

Zanieczyszczanie dróg przez rolników. Kary mogą być bardzo dotkliwe

28 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Drogi publiczne są dobrem wspólnym i obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego jest pozostawienie jej w takim stanie, w jakim chciałby z niej korzystać. Problemem, który niekiedy pojawia się na obszarach wiejskich, są nieuprzątnięte pozostałości po pracach polowych, które są wywożone na jezdnie na kołach maszyn rolniczych.

Jak się okazuje, za nieposprzątanie błota, ziemi czy obornika z jezdni, rolnik może zapłacić nie tylko mandat, ale nawet zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Nieposprzątana jezdnia a praca rolnicza

W natłoku prac polowych rolnicy nie zawsze mają czas, by dokładnie oczyszczać koła swoich masywnych maszyn rolniczych po zakończeniu prac na polu. W wyniku codziennej gonitwy, a czasem też nieuwagi, na drogach publicznych na obszarach wiejskich nierzadko zalega ziemia, błoto czy obornik, które zdecydowanie nie ułatwiają podróżowania innym osobom.

Na problem uwagę zwracają głównie kierowcy samochodów osobowych, którzy wskazują, że jazda po zanieczyszczonej jezdni zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg i spowodowania wypadku.

W świetle prawa sprawa jest jednoznaczna: żaden uczestnik ruchu drogowego nie może pozostawiać po sobie zanieczyszczonej jezdni ze względu na bezpieczeństwo innych osób.

zboże

Ceny pszenicy rosną. Nadchodzą kolejne podwyżki produktów zbożowych

CZYTAJ DALEJ

Za pozostawienie błota, ziemi, obornika lub innych pozostałości po pracach polowych na jezdni, rolnik musi liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu karnego do 1500 złotych lub kary nagany.

Artykuł 91 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że sankcje te mają miejsce w sytuacji, gdy brudna jezdnia może spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym.

Kolejne konsekwencje za zanieczyszczanie dróg publicznych

W wyniku zalegających nieczystości na drogach publicznych (tj. gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych), nierzadko dochodzi do wypadków lub kolizji.

Rolnik może w takiej sytuacji zostać pociągnięty za to do odpowiedzialności karnej, jeśli zostanie przyłapany na gorącym uczynku podczas zanieczyszczania drogi przy jednoczesnym zaniechaniu jej uprzątnięcia.

By rolnik miał być ukarany, osoba poszkodowana w wyniku wypadku czy kolizji musiałaby również udowodnić, że do zdarzenia doszło wskutek obecności błota, ziemi czy obornika na jezdni, a nie w wyniku innych czynników takich jak niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Jedno jest pewne: osoby korzystające z dróg publicznych powinny dbać o bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania przez innych uczestników ruchu drogowego. Oczyszczanie kół maszyn po zakończonej pracy na polu jest z pewnością dobrym nawykiem kulturalnego rolnika.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nocny pożar w gospodarstwie. Płomienie strawiły dobytek rolników

  • 62-latek pracował na polu. Został przygnieciony przez ciągnik

  • Rolnicy kupili wadliwy ciągnik za 300 tys. złotych. Firma uchyla się od odpowiedzialności

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wrp.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >
morawiecki

Finanse i Prawo

Obietnica premiera Morawieckiego: 1 mld złotych na wsie popegeerowskie

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse i Prawo

31 sierpnia mija termin wnioskowania o zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Czytaj więcej >
prezydent andrzej duda

Finanse i Prawo

Prezydent podpisał ustawę dot. przedłużenia finansowania izb rolniczych i związków zawodowych

Czytaj więcej >
emerytury

Finanse i Prawo

KRIR apeluje do MRiRW o indeksację emerytur. Wszystkiemu winna inflacja

Czytaj więcej >