Mandat karny – uproszczony tryb postępowania w sprawach o wykroczenia i zarazem nakładania grzywny za wykroczenie.
Już wkrótce w Polsce zacznie obowiązywać zakaz uprawy i posiadania rośliny ozdobnej, która - choć z pozoru może wydawać się niegroźna - stanowi realne zagrożenie dla środowiska. Za trzymanie jej na posesji grozi grzywna, która może sięgnąć nawet miliona złotych.
Rośliny, które znamy z nadmorskich spacerów, miejskich parków czy przydomowych ogródków, mogą być poważnym zagrożeniem dla środowiska. Co więcej - za ich uprawę można zapłacić nie tylko wysoką grzywną, ale też trafić do więzienia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że naraża się na surową karę. Jakich roślin lepiej unikać?
Sezon na jagody właśnie się rozpoczyna, a Polacy tłumnie ruszają do lasów. Jednak nie każdy wie, że niewinna wycieczka z koszykiem może zakończyć się wysoką grzywną. Co wolno, a co grozi mandatem?
Mimo wielu zagrożeń wciąż utrzymuje się tendencja bezrefleksyjnego podpalania wszystkiego, co porośnięte jest usychającą trawą w różnych jej siedliskach: na łąkach, w przydrożnych rowach, wypalanie zarośli, trzcinowisk na wysychających stawach, torfowiskach, uschniętych chwastów, czy resztek słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach. Rząd chce ukrócić szkodliwą dla środowiska i niebezpieczną dla człowieka praktykę — Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje coraz wyższe kary.
Na pierwszy rzut oka przypomina egzotyczną ozdobę ogrodu. W rzeczywistości to jedna z najbardziej inwazyjnych roślin w Polsce. Choć od lat znajduje się na liście gatunków zakazanych, wciąż możemy spotkać to drzewo w wielu miejscach. Nie tylko błyskawicznie się rozrasta, ale też zagraża rodzimej florze i może narazić właściciela działki na poważne konsekwencje.
Ile można zarobić na zbieraniu grzybów? Czy żeby je sprzedawać, trzeba założyć działalność gospodarczą? Według wielu miłośników grzybobrania, którzy chcą sobie dorobić do domowego budżetu, to oczywiste pytania. Jak to jednak często bywa, pułapka czyha zupełnie gdzie indziej — a ci, którzy w nią wpadną, zapłacą nawet kilka tysięcy złotych kary.
Jeśli jako właściciel chcesz ściąć drzewo w swoim ogrodzie, będziesz musiał się trochę wysilić. W wielu przypadkach konieczne jest złożenie wniosku do urzędu gminy. Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Rafała Brzoskę, chce, aby procedura była dużo prostsza i szybsza. Polacy są jednak zaniepokojeni, a ceną za błąd może być bezpieczeństwo nie tylko drzew, ale również mieszkańców działek. Krytycy apelują o ostrożność.
Wiosna to moment, w którym długo nieużywane maszyny znów wyjeżdżają na drogę i są wykorzystywane do pracy gospodarskiej. Na polach nie brakuje pracy, która może znacząco wpłynąć na stan ciągników i innego sprzętu. Warto wziąć to pod uwagę po zakończeniu prac. Jeśli nie zadbamy o ten jeden szczegół, możemy ponieść odpowiedzialność.
Sok z brzozy od lat uchodzi za naturalny eliksir zdrowia. Jego unikalne właściwości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne pozyskiwanie tego napoju prosto z drzewa. Czy jednak takie działania są zgodne z prawem? Wielu nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą ich spotkać.
Wiosenne porządki w ogrodzie to dla wielu osób przyjemność, ale mogą też przysporzyć problemów. Niewłaściwe postępowanie ze skoszoną trawą może prowadzić do nieoczekiwanych konsekwencji. Jak uniknąć błędów i co zrobić, by nie narazić się na karę finansową? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał pilne polecenie swoim pracownikom. Straż Leśna rozpoczęła właśnie specjalną, ogólnopolską akcję, która potrwa przez najbliższe kilka miesięcy. W ramach działań kontrolno-prewencyjnych funkcjonariusze będą patrolować wyznaczone tereny i dokumentować naruszenia.
Wiosna zbliża się już wielkimi krokami. Kiedy na dworze pogoda dopisuje, właściciele przydomowych ogródków zaczynają planować sadzenie roślin. Nie wszyscy jednak wiedzą, że za niektóre uprawy mogą narazić się na gigantyczne kary finansowe i nie tylko. Warto zapoznać się z listą IGO, na której znajdują się zakazane gatunki. Niektóre z pozycji mocno zaskakują.
Podczas spacerów w lesie warto przygotować się na spotkanie ze służbami mundurowymi, które mogą prowadzić kontrole. Niektóre działania mogą zakończyć się mandatem, dlatego zawsze należy przestrzegać obowiązujących przepisów i zwracać uwagę na oznaczenia oraz zakazy wstępu. Spacer wśród natury to przyjemność, ale warto pamiętać o zasadach, które pozwalają chronić zarówno las, jak i jego mieszkańców.
Nieodpowiednie stosowanie i magazynowanie nawozów może skończyć się wysokimi karami finansowymi, obniżeniem dopłat unijnych, a nawet sankcjami administracyjnymi. Od 2025 roku kary te wzrosną, a nowe przepisy obejmą surowsze zasady dotyczące zarządzania nawozami. Jakie działania mogą narazić rolników na konsekwencje?
Niewiele osób o tym wie, ale nawet na naszej własnej działce musimy przestrzegać przepisów, które w pewnych sytuacjach uniemożliwiają nam ingerowanie w jej wygląd. Nieznajomość prawa może słono kosztować — w grę wchodzą grzywny w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.
Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o obowiązku, który należy wykonywać regularnie, by uniknąć konsekwencji: a te, w przypadku niedopilnowania zobowiązań, mogą być dotkliwe. Jakich terminów pilnować?
Po jakie skarby warto wybrać się do lasu pod koniec lutego? W czasie spaceru można natrafić na znalezisko warte małą fortunę. Mnóstwo pieniędzy będzie także wynosił mandat, który dostaniemy, jeśli zignorujemy obowiązujące przepisy.
Na początku listopada 2024 roku, na parkingu przy lokalu rozrywkowym w Łabuniach zniknął zaparkowany tam ciągnik rolniczy marki Ursus. Właściciel powiadomił o tym fakcie policję. Niedługo po zgłoszeniu dyżurny został powiadomiony o płonącym w przydrożnym rowie ciągniku, jak się potem okazało, tym samym, który zniknął spod dyskoteki. Sprawcę udało się odnaleźć po kilkunastu dniach.
Zmiany w kodeksie karnym nastąpiły już w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu w życie wszedł przepis mówiący o możliwości trafienia do więzienia nawet na 5 lat, jeśli kierowca nie dopełni ważnego obowiązku względem poszkodowanego. Mało kto wie, że taki przepis istnieje. O co dokładnie chodzi?
Rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi wzmożony ruch maszyn rolniczych na drogach. W związku z tym policja prowadzi liczne kontrole i akcje prewencyjne, aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Od 1 lipca 2024 r. obowiązują rekordowo wysokie kary dla rolników, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC ciągników i innych pojazdów rolniczych.
Rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi powraca temat hałasu na wsi. Praca maszyn rolniczych wiąże się z dużym natężeniem dźwięku, co dla niektórych mieszkańców terenów wiejskich może być uciążliwe. Z drugiej strony, dla rolników hałas jest często nieodłącznym elementem pracy i koniecznością, aby zebrać plony w odpowiednim czasie. Czy w takim razie rolnicy muszą obawiać się mandatów za zakłócanie spokoju?
Wszelkie zmiany zapowiedziane przez rząd, z dniem dzisiejszym wchodzą z impetem w życie. Z przyjemnej strony podwyżek, od dziś będzie obowiązywać wyższa minimalna kwota wynagrodzenia, ale co gorsze również opłaty za prąd, gaz czy mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jakie podwyżki będą czekać rolników? Nie są to dobre wieści.
Szaleństwo jagodowe rozpoczęło się na dobre. Chętnych na dodatkowy zarobek nie brakuje, zwłaszcza, że ceny za litrowy słoik są wysokie. Praca ta jest jednak żmudna i czasochłonna, dlatego zbieracze idą na łatwiznę i korzystają z grzebieni i zbieraczek. Taka praktyka jest jednak nielegalna i może zaowocować nie zyskiem, a stratą pieniędzy. Jakie mandaty grożą za używanie do zbioru jagód narzędzi?
Mieszkańcy domów powinni spodziewać się kontroli szamb i oczyszczalni ścieków. Urzędnicy bowiem będą sprawdzać, czy właściciel posesji, który posiada indywidualny system oczyszczania ścieków, wywiązuje się z umów na wywóz nieczystości oraz czy posiada stosowne dokumenty, które to potwierdzają. Za nieprawidłowości grożą kolosalne kary.
Niebywałe, co policjanci ze śląskiej drogówki odkryli podczas kontroli motocyklisty. 23 - letni kierowca poruszał się motocyklem, którego tablice rejestracyjne zostały przełożone z ciągnika rolniczego. Młody mężczyzna nie posiadał również uprawnień do kierowania pojazdami kategorii "A". Kierowcy grozi teraz surowa kara.
Mieszkaniec woj. mazowieckiego został przyłapany na pozbywaniu się nieczystości płynnych na polu sąsiada. Policjanci ukarali go wysokim mandatem. Kolejny otrzymał za brak umowy na wywóz szamba.
W Polsce obowiązuje nie tylko podatek od posiadania psa, ale również od kota. Zapewne wielu miłośników tych czworonożnych pupili, nie zdawało sobie sprawy, że taka opłata w ogóle istnieje. Jednak nie dotyczy ona posiadaczy kotów, które zostały przygarnięte lub zaadoptowane ze schroniska. Kto zatem powinien zapłacić podatek od kota?