RolnikInfo.pl Wieś Zanurz jajka w tym naparze, a rodzina oniemieje z zachwytu. Najlepszy barwnik znajdziesz w ogrodzie
Fot. Zauberei/Pixabay

Zanurz jajka w tym naparze, a rodzina oniemieje z zachwytu. Najlepszy barwnik znajdziesz w ogrodzie

18 kwietnia 2025
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Jak wyglądają najmodniejsze pisanki tego sezonu? W Wielkanoc 2025 Polacy stawiają na naturę. Istnieje kilka sposobów na zastąpienie chemicznych barwników do jajek, a efekty będą się świetnie prezentować na świątecznym stole. W jaki sposób uzyskać różowe, zielone i niebieskie pisanki? Możliwości jest wiele, a wystarczy tylko kilka minut w kuchni.

Koniec z barwnikami z chemią. Oto naturalny sposób na pisanki

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez kolorowych pisanek, ale dziś mało kto decyduje się na malowanie ich ręcznie, tradycyjnymi metodami. Z tego powodu z nacznie częściej stawiamy na gotowe barwniki , które wystarczy kupić w sklepie i “namoczyć” w nich jajka. Jednak wygląda na to, że również ten sposób powoli wychodzi z mody.

Coraz więcej Polaków stara się rezygnować z chemii i stawiają na zdrowsze, bardziej ekologiczne rozwiązania. Warto przekonać się do tego trendu na co dzień i nie rezygnować z niego od święta. Zwłaszcza, kiedy rozwiązanie jest bardzo proste. Jak uzyskać niesamowite kolory pisanek dzięki naturalnym barwnikom?

Już teraz posadź tę roślinę. W sezonie zaleje ogród kolorowymi "pomponami"
Zrób to w kwietniu, a w jabłkach nie znajdziesz ani jednego robaka. Wystarczą dwa składniki

Pisanki zero-waste. Naturalne barwniki do jajek

Najbardziej znaną metodą farbowania skorupek bez chemii są zdecydowanie łupinki cebuli. Ugotowanie jajek w zalewie z octem pozwala uzyskać intensywny, ciemnoczerwony kolor. Wiele osób nie wie jednak, że równie szybko i łatwo można “pomalować” pisanki również na inne odcienie . Niesamowite wrażenie robi m.in. różowy, ale to dopiero początek wielkanocnej ferii barw.

Aby uzyskać pożądany kolor, często wystarczy zastosować składniki, które już mamy w swojej kuchni. Przykładowo, przepisem na wspomniany fenomenalny róż okazują się… buraki . Co więcej, jajka możemy przygotować na dwa sposoby i uzyskać bledszy lub bardziej intensywny kolor, zależnie od własnych preferencji. A jak sprawić, by pisanki były zielone, żółte albo niebieskie? Niektóre przepisy mogą nas zaskoczyć.

Projekt bez nazwy (39).jpg
Fot. BuyMeACoffee/Pixabay, edit. redakcja serwisu

Domowe sposoby na barwniki do jajek. Wystarczy 10 minut

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na malowanie pisanek z użyciem cebuli, czy buraka, przepis będzie bardzo prosty i zajmie nam tylko kilka minut. Do przygotowania zalewy wystarczy nam woda, ocet jabłkowy oraz cukier , sól i, rzecz jasna, “tajny składnik” , zależnie od preferowanego koloru. W przypadku buraka należy zetrzeć cztery warzywa na tarce i zalać je resztą składników. Warto zdecydować się na jajka o jasnych skorupkach, ponieważ te łatwiej łapią kolor.

Surowe jajka należy gotować w przygotowanym roztworze przez około 7-10 minut . Możemy również wypróbować drugi sposób i już ugotowane jajka moczyć w zalewie. Na im dłuższy czas odstawimy pisanki, tym intensywniejszy odcień różu zyskamy.

A co z innymi kolorami? Jeśli chcemy nieco urozmaicić swój wielkanocny koszyk, możemy ugotować jajka również z wykorzystaniem innych składników. Zależnie od tego, jaki kolor chcemy osiągnąć, możemy zastosować:

  • kurkumę lub kminek (żółty, brązowy)
  • czerwoną kapustę lub borówki (niebieski, granatowy)
  • herbatę (brązowy)
  • szpinak (zielony)
  • papryka albo szafran (pomarańczowy, czerwony).
Tradycja naszych prababek. Zrób to z palmą wielkanocna, a zapewnisz sobie szczęście
Na pewno wkładasz to do koszyczka. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest trujące
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu Rolnik Info. Studentka Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim, absolwentka kierunku Kultura Mediów. W wolnych chwilach pisze powieści, a także tworzy dla czasopisma ArtPapier i miesięcznika Kreatywni. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś