RolnikInfo.pl > Ceny > Żniwa 2023. Ceny zbóż i sytuacja na rynku
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 10.08.2023 15:53

Żniwa 2023. Ceny zbóż i sytuacja na rynku

zboże
unsplash.com

Obecna sytuacja na polskim rynku zbóż rysuje się jako kombinacja wyzwań i możliwości. Pomimo ogólnego spadku dostępności ziarna na rynku, ostatnie dni przyniosły zwiększoną liczbę ofert sprzedaży zbóż, szczególnie pszenicy. Z kolei z informacji przekazywanych przez Izbę Zbożowo-Paszową wynika, że zawartość białka w ziarnie pszenicy jest niska, nierzadko poniżej 10 proc.  

Ceny zbóż i regionalne różnice

Ceny ziarna z tegorocznych zbiorów 2022-2023 w Polsce ulegają wahaniom w zależności od rodzaju zboża i regionu kraju. Jak przekazuje Izba Zbożowo-Paszowa, wartości te (DAP, stan na 4 sierpnia 2023 roku) wynoszą:

  • pszenica konsumpcyjna (12.5 proc.) – 860-980 PLN/t,
  • pszenica paszowa – 750-880 PLN/t,
  • żyto konsumpcyjne – 620-730 PLN/t,
  • żyto paszowe – 600-660 PLN/t,
  • pszenżyto – 700-800 PLN/t,
  • jęczmień paszowy - 660-750 PLN/t,
  • owies paszowy – 650-750 PLN/t,
  • kukurydza – 870-980 PLN/t,
  • rzepak – 1750-1920 PLN/t.

Pomimo tej różnorodności cenowej, sytuacja na rynku jest dynamiczna i ulega wpływom wielu czynników, w tym aktualnym warunkom pogodowym i eksportowi.

Niekorzystna pogoda skutecznie utrudnia żniwa

Opady deszczu w ostatnich dniach spowolniły prace żniwne na terenie kraju. Zwłaszcza w regionach, gdzie nadmierna wilgotność uniemożliwia wjazd kombajnów na pola, obawy o jakość zbóż się nasilają. Coraz większa liczba rolników zauważa, że ziarno zaczyna porastać w kłosach, co może negatywnie wpłynąć na jakość końcowego produktu. 

Wedle ostatnich prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, choć temperatury w bieżącym tygodniu nieco wzrosną, to rolnicy będą nadal musieli liczyć się ze sporym prawdopodobieństwem przelotnych opadów na terenie całego kraju. 

Eksport i perspektywy na rynku światowym

Również eksport zbóż z Polski mierzy się z pewnymi trudnościami, przede wszystkim ze względu na wysokie ceny i brak konkurencyjności na rynku światowym. Eksperci spodziewają się niższego wolumenu eksportu zbóż w sierpniu 2023 roku w porównaniu do lipca 2023 roku. 

Obecne żniwa są wyjątkowe ze względu na nieprzewidywalne warunki atmosferyczne i ich niekorzystny wpływ na jakość i ilość zebranych zbóż. Ceny towarów i dynamika eksportu zbóż w najbliższym czasie są jedną wielką niewiadomą. Perspektywy polskiego rynku zbożowego w dużej mierze będą zależały nie tylko od kapryśnej pogody, ale też od kruchej równowagi między podażą a popytem na rynku krajowym i międzynarodowym.źródło: Izba Zbożowo-Paszowa, IMGW

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR