RolnikInfo.pl
ARiMR - wnioski

Iberion - materiały własne

Został już tylko miesiąc. ARiMR przypomina o wnioskach o dopłaty bezpośrednie i obszarowe

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnikom pozostał miesiąc na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Warto pamiętać, że w tegorocznej kampanii, wnioski składać można tylko przez internet.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina, że czasu na złożenie wniosków jest coraz mniej. Przypomnijmy, w tym roku termin składania wniosków został wydłużony do 17 czerwca (czwartek). Decyzja o zmianie ostatecznego terminu składania wniosków została podjęta przez ministra rolnictwa Grzegorza Pudę ze względu na ograniczenia i trudności administracyjne, spowodowane pandemią oraz ze względu na to, że w tym roku pojawiło się kilka nowych zasad przy wypełnianiu wniosków. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe, powinni mieć na uwadze, że w tym roku należy złożyć wniosek tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Jednak w tym roku nie tylko sposób składania wniosku różni się od poprzednich kampanii. W 2021 roku także rolnicy nie mogą złożyć oświadczenia o braku zmian w stosunku do poprzedniego roku, co oznacza, że beneficjenci nie otrzymają spersonalizowanych, papierowych wniosków. 

- Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji - informuje ARiMR, wskazując, że rolnicy mogą także uzyskać pomoc na infolinii (numer 800 38 00 84), bądź udać się do placówek ARiMR, gdzie czekają na nich specjalne stanowiska, gdzie mogą wypełnić wnioski przy pomocy ekspertów. 

690 tys. wniosków już w ARiMR

Zgodnie z informacjami, które oficjalnie przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do piątku 14 maja wpłynęło 690 tys. wniosków, czyli złożyło je 53% uprawnionych osób. Najwięcej wniosków złożono w województwach:

  • podlaskim, 

  • podkarpackim, 

  • małopolskim, 

  • łódzkim. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spodziewa się, że tak, jak w zeszłym roku, do Agencji trafi ok. 1,3 mln wniosków. 

Wnioski można składać dłużej, ale płatność zostanie pomnieszona

Rolnicy, którzy nie złożą wniosków do czwartku 17 czerwca bieżącego roku, mogą zrobić to jeszcze do poniedziałku 12 lipca. Jednak w przypadku złożenia wniosku po 17 czerwca należy się liczyć z tym, że za każdy dzień roboczy późnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy opóźnienie wynika z działania siły wyższej, bądź wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności. 

Więcej informacji na temat płatności bezpośrednich i płatności w ramach PROW 2014-2020 znaleźć można na stronie ARiMR >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

 Źródła: ARiMR, MRiRW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >