Zostały dwa dni. 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 roku potrwa od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Wzięcie udziału jest obowiązkowe dla osób fizycznych, które na stałe, bądź tymczasowo przebywają w Polsce, osoby, które nie mają miejsca zamieszkania oraz budynki. Wzięcie udziału w spisie będzie możliwe przez internet (samospis).
- Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu: urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne - można przeczytać na oficjalnej stronie spisu.
Do osób, które nie spiszą się przez internet, czy za pośrednictwem infolinii, zatelefonują rachmistrzowie.
Na jakie pytania odpowiemy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021?
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[ EMBED-3 ]
Polacy, którzy wezmą udział w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, zostaną zapytani między innimi o:
-
dane osobowe,
-
adres zamieszkania,
-
domowników,
-
relacje rodzinne,
-
informacje związane z mieszkaniem - do kogo należy, jaką ma powierzchnię, kto w nim zamieszkuje,
-
stan cywilny,
-
wykształcenie,
-
wyznanie,
-
pracę.
Całą listę pytań, która pojawi się w spisie, można znaleźć > tutaj <.
Czy można zostać ukaranym za brak udziału w Spisie Powszechnym?
- Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy - poinformowano na oficjalnej stronie spisu.
W ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej w art. 57 widnieje zapis, że osoba, która wbrew obowiązkowi odmawia wzięcia udziału w Spisie Powszechnym , podlega karze grzywny, którą może nałożyć sąd. Grzywna wynosi do 5 tysięcy złotych.
Natomiast w przypadku podania nieprawidłowych danych , otrzymać można karę grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch
Spis Powszechny Rolny 2020
Zaledwie w zeszłym roku rolnicy brali udział w Spisie Powszechnym Rolnym, badaniu polskiego rolnictwa, które ma miejsce raz na 10 lat. Jak poinformowano, udało się spisać 98% gospodarstw rolnych z całego kraju. Co więcej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny, blisko jedna piąta gospodarstw rolnych wzięła udział w Spisie Powszechny Rolnym przez internet. Podczas spisu rolnicy odpowiadali na pytania z zakresu między innymi powierzchni zasiewów, posiadanych zwierząt gospodarskich, czy ochrony roślin.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
-
Rolnik z Lublina powrócił. Między blokami znowu można zobaczyć maszyny rolnicze
-
Restrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR przyjmuje wnioski od środy
Źródło: GUS, spisrolny.gov.pl, spis.gov.pl, Infor