ZUS kontroluje świadczeniobiorców. Kto będzie musiał zwrócić zasiłek chorobowy?
Opolski ZUS rozpoczął weryfikację zwolnień L4. W związku z ogromą skalą niewłaściwego korzystania z chorobowego, sprawdzane było prawidłowe wykorzystanie e-zwolnienia. Tysiące ludzi zostało pozbawionych prawa do zasiłku, wielu z nich musi zwrócić pieniadzę do ZUS.
Kontrole e-zwolnień
W IV kwartale ubiegłego roku wzrosła znacznie liczba pracowników pobierających zasiłek chorobowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Opola podjął w związku z nadmiernym procederem pobierania zwolnień L4, stosowne kroki- chodzi o weryfikację nadużycia e-zwolnień.
W ostatnim kwartale minionego roku opolski ZUS pozbawił prawa do zasiłku chorobowego 55 osób, a kwota cofniętych świadczeń sięgnęła 73,3 tysięcy złotych. Taki był efekt kontroli pod kątem prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W ostatnich miesiącach 2023 roku takiej weryfikacji poddano 654 ubezpieczonych w województwie opolskim - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.
Co weryfikuje ZUS
Każdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych z mocy nadanej przez prawo, jest zobligowany do czynności kontrolnych, związanych z prawidłowym wykorzystaniem zwolnień lekarskich, pobieranych przez osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych.
Kontrole polegają głównie na sprawdzeniu, czy ubezpieczony na zwolnieniu lekarskim, wykorzystuje je w sposób prawidłowy, czy też zalecenia lekarza są przestrzegane przez chorego.
Skala niewłaściwego korzystania ze zwolnień chorobowych była pod koniec minionego roku nieco większa niż w wakacyjnych miesiącach (III kwartale) 2023 r., w których - na 618 ubezpieczonych - do zwrotu zasiłku chorobowego ZUS zobowiązał 30 pracowników. Wówczas wartość wstrzymanych świadczeń bądź decyzji o zwrocie już wypłaconych zasiłków Zakład oszacował na 71,4 tys. zł- czytamy na stronie "rynek zdrowia.pl"
Warto wiedzieć, że pracodawca, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych powyżej 20 osób, również ma prawo skontrolować swoich pracowników wykorzystujących e-ZLA.
Kto musi oddać ZUS pieniądze
Rzecznik opolskiego ZUS nadmienia, że jeśli zostanie płatnikowi udowodnione nadużycie zwolnienia L4 i wykorzystanie do innych celów niż rekonwalescencja, wówczas prawo do świadczenia chorobowego zostanie odebrane.
Z przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikacji e-zwolnień u niemal 29,5 tysiąca ubezpieczonych ustalono, że prawie 13% z nich zostało pozbawionych prawa do zasiłku chorobowego.
Kwota zasiłków cofniętych w tym czasie przekroczyła liczbę 6,6 milionów złotych, natomiast co 10 osoba w kraju, zweryfikowana pod kątem nadużycia zwolnień, jest zmuszona do zwrócenia zasiłku chorobowego.