Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Rolnicy ekologiczni mogą liczyć na dobre zmiany. Ważne obietnice ministerstwa rolnictwa
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 05.02.2024 10:47

Rolnicy ekologiczni mogą liczyć na dobre zmiany. Ważne obietnice ministerstwa rolnictwa

hodowla świń
PixabayVIVIANE6276

Resort rolnictwa wprowadza zmiany w projekcie rozporządzenia nawiązującego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20014-2020. Korzystne zmiany będą obejmować głównie rolników ekologicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie już w marcu tego roku.
 

Co się zmieni w ekologicznym rolnictwie?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikował na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt noweli rozporządzenia, określający warunki oraz tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Rolnictwo ekologiczne", który obejmuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Ministerstwo rolnictwa oceniło skutki regulacji projektu oraz zaproponowano zmiany dotychczasowego warunku "wejściowego", jakie obowiązuje w związku z przyznawaniem płatności ekologicznych w ramach Pakietu 13. Rolnicy ekologiczni będą mogli spodziewać się premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. 
 

Michał Kołodziejczak alarmuje. Niepokojące sceny na granicy

Przyznanie premii rolnikom ekologicznym

Jak wyjaśniono, dotyczy to ostrego obniżenia minimalnego poziomu obsady zwierząt wymaganego przy ubieganiu się o premię. Obniżono poziom obsady z 0,5DJP/ha do 0,3 DJP/ha. DJP to określenie dużej jednostki przeliczeniowej inwentarza.

Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie zwiększenie dostępności premii za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej - czytamy w opublikowanym akcie prawnym

Oprócz zmiany poziomu obsady zwierząt, w projekcie znalazło się jeszcze jedno znaczące rozwiązanie dla rolnictwa. Wprowadzone zostaną zmiany współczynnika wykorzystywanego do przeliczania posiadanych przez hodowców świń na DJP a co ważne obniżenie jednostki przeliczeniowej dla hodowli z 0,3 do 0,1. 

Z wyjaśnień wynika, że nowa wartość wskaźnika będzie bardziej dostosowana do wartości wynikającej z uwzględnienia cyklu produkcyjnego świń.

Kiedy nowela wejdzie w życie?

Ministerstwo rolnictwa w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022 wprowadza również możliwość, dzięki której zostaną uwzględnieni rolnicy, którzy ubiegają się o płatność ekologiczną w 2024 roku dla posiadaczy zwierząt z gatunku jeleniowatych (daniele i jelenie szlachetne). 

Dla takich rolników zastosowano odstępstwa od obowiązku rejestrowania zwierząt jeleniowatych w komputerowej bazie danych (IRZ).

Oczekuje się, że planowane wykonanie przepisów aktu prawnego, wejdzie w życie z dniem 15 marca 2024 roku. Szacuje się, że liczba rolników, która złoży wnioski o przyznanie płatności ekologicznych może wynieść ok 13 tysięcy.