Renta wdowia to nowe świadczenie, które ma pomóc pozostałym przy życiu małżonkom. Choć na początku liczba wniosków rosła dynamicznie, teraz proces wyraźnie zwolnił. Tymczasem ministerstwo apeluje do uprawnionych seniorów o zgłaszanie się po należne im pieniądze. Kto może skorzystać z renty wdowiej i jakie kwoty przewiduje rząd?
Liczba osób pobierających różnego rodzaju świadczenia rodzinne z roku na rok rośnie. Zdarza się, że bliska nam osoba potrzebuje wsparcia i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, jednak w przypadku teściów, którzy są jednymi z najważniejszych osób w rodzinie, sprawa nie jest prosta. Samo powinowactwo w tych przypadkach nie wystarczy, istnieje jednak alternatywa. Nie każdego usatysfakcjonuje.
Wielu emerytów, którzy w trakcie swojej kariery zawodowej łączyli pracę w rolnictwie z zatrudnieniem poza nim, może nie być świadomych dodatkowych świadczeń, do których mają prawo. O czym warto wiedzieć?
Świadczenia emerytalne rolników od lat budzą emocje, a obecne różnice między emeryturami z KRUS i ZUS są coraz trudniejsze do zaakceptowania. Rolnicy mówią "dość" i apelują do rządu o konkretne zmiany. Jakie postulaty przekazano ministrom i parlamentarzystom?
Program "Aktywny Rodzic" otworzył nowe możliwości dla rodziców małych dzieci, pozwalając łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad pociechami. Wśród najważniejszych rozwiązań znalazło się tzw. "babciowe", czyli wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł miesięcznie. Jest to propozycja atrakcyjna także dla rolników, jednak brak odpowiedniego wniosku w ZUS może skutkować utratą świadczenia.
Rolnicy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci dodatku pielęgnacyjnego przyznawanego do emerytury. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie, a kto nie spełnia warunków jego otrzymania.
Od 1 marca 2024 roku wzrosły emerytury, renty oraz dodatki wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Aby rolnik mógł uzyskać pełne świadczenie emerytalne, według polskiego prawa, powinien odprowadzać składki przez co najmniej 25 lat. Co jednak, jeśli rolnik przepracował maksymalnie 20 lat?
Długoletni staż pracy, często w ciężkich warunkach, pod presją czasu i pogody, to dla rolników chleb powszedni. Rolnik musi wykonywać swoje obowiązki aż do chwili, kiedy osiągnie wiek emerytalny. Wielu zbliżających się do przejścia na emeryturę wciąż nie wie, jaka kwota będzie wpływać z KRUS na ich konta.
Opolski ZUS rozpoczął weryfikację zwolnień L4. W związku z ogromą skalą niewłaściwego korzystania z chorobowego, sprawdzane było prawidłowe wykorzystanie e-zwolnienia. Tysiące ludzi zostało pozbawionych prawa do zasiłku, wielu z nich musi zwrócić pieniadzę do ZUS.
Już w tym roku mają wejśc w życie przepisy, które zmienią obecne zasady wypłacania pensji pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym. Do tej pory obowiązek zapłaty w pierwszych dniach zwolnienia spoczywał na pracodawcy. Jak będzie wyglądać sytuacja po rządowych zmianach ?
Wcześniejsze przejście na emeryturę, dzięki odpowiedniej liczbie przepracowanych lat. Co konkretnie można przez to rozumieć i kto może liczyć na ten przywilej?