Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Duże zmiany w zwolnieniach lekarskich. Będą nowe zasady wypłaty pensji na L4
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 04.02.2024 12:08

Duże zmiany w zwolnieniach lekarskich. Będą nowe zasady wypłaty pensji na L4

leki pieniądze
Pixabay/jarmoluk

Już w tym roku mają wejśc w życie przepisy, które zmienią obecne zasady wypłacania pensji pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym. Do tej pory obowiązek zapłaty w pierwszych dniach zwolnienia  spoczywał na pracodawcy. Jak będzie wyglądać sytuacja po rządowych zmianach ?

Kto płaci za zwolnienie chorobowe L4?

Dotychczas, za czas niezdolności pracownika do pracy, przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia) wynagrodzenie wypłacał pracodawca.

Obecny rząd na czele z Donaldem Tuskiem, zapowiedział wprowadzenie w życie nowelizacji przepisów dotyczących zasad wypłaty zasiłku chorobowego w czasie przebywania na L4. Była to między innymi jedna z wyborczych obietnic, która zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Po zmianach, jakie zostaną wprowadzone w zakresie wypłat chorobowego, obowiązek wypłacenia L4 już od pierwszego dnia będzie spoczywał na barkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotąd na pracodawcy. 

Ta zmiana przepisu może być korzystna dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które odczują uwolnienie kosztu w postaci wynagrodzenia pojedynczego pracownika. Po wprowadzeniu zmiany ZUS może mieć jednak duże problemy z płynnością finansową, co z kolei spowoduje wystąpienie komplikacji w systemie płac oraz możliwe opóźnienia w wypłacie zasiłków - komentuje Mikołaj Zając, prezes polskiej firmy doradczej Conperio zajmującej się kompleksowo problematyką absencji chorobowych dla serwisu “rynekzdrowia.pl”

"Rolnicy.Podlasie". Andrzej z Plutycz wyjawił swoje plany. Fani są zaskoczeni

100% pensji za zwolnienie L4?

Każdy pracodawca powinien dostosować się do wymogu prawa w zakresie wypłaty zasiłku chorobowego, jednakże bywa to kłopotliwa konieczność, szczególnie dla niewielkich firm.

Przedsiębiorcy zależy na tym, żeby wśród pracujących u niego ludzi, zwolnień chorobowych było jak najmniej. Dlaczego? Ponieważ chory pracownik nie przynosi zysku firmie. Pracodawcy często dużo tracą, bo nie udaje się zrealizowania produkcji.

Wprowadzenie zmian może być kłopotliwe dla zakładów produkcyjnych zatrudniających powyżej 100 pracowników. Dodatkowo narodził się pomysł, żeby pracownicy zamiast otrzymywać 80% pensji jak dotychczas, będą mieli wypłacane 100%, co dla ekspertów jest nie do przyjęcia.

To niejako postawienie znaku równości między chorobowym a urlopem. W zakładach pracy może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której pracownicy będą prowadzić zapisy na „L4”- stwierdza Mikołaj Zając

Kto ucierpi na zmianach w wypłacaniu z L4?

Zmiany obowiązywać będą od 2025 roku a przeznaczony budżet państwa na tę okoliczność, oszacowano na 11 mld zł. Rząd jednak nie przewidział sytuacji, w której nowelizacja w wypłacie chorobowego może utrudnić życie zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Z perspektywy pracownika może to być katastrofalne, gdyż prawdopodobnie nie otrzyma wypłaty pensji z ZUS w terminie, w jakim zwykle ją otrzymywał. Według przepisów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni od dnia uzyskania całkowitej dokumentacji na wypłatę świadczenia L4. Będzie to problematyczne, zwłaszcza dla osób, które spłacają zobowiązania kredytowe i nie otrzymają na czas wypłaty za zwolnienie chorobowe.

Dla ZUS zmiany mogą być dezorganizacyjne, gdyż może to spowodować problemy z płynnością finansową. Konsekwencją zmian w wypłatach pensji z L4 dla Polaków, mogą być opóźnienia w wypłacie zasiłków czy komplikacje w zakresie systemu płac. 

Przeniesienie obowiązku wypłacania zasiłku chorobowego od 1 dnia zwolnienia na ZUS, będzie miało pozytywny aspekt głównie dla pracodawców. Tylko, czy z takiej okazji nie będą coraz częściej korzystać pracownicy, by jak najdłużej przebywać na L4?

Z doświadczenia wiemy, że pracownicy kalkulują. Ich skłonność do nadużywania „L4” nie zmalałaby, zamiast 5 dni pobieraliby np. 10 dni chorobowego – dodaje prezes Conperio.

Tagi: ZUS