RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zmiany możliwe już od początku 2022 roku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 18.06.2022 02:02

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zmiany możliwe już od początku 2022 roku

podatek akcyzowy
unsplash.com / fot. L. King

W piątek 17 września w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Zmiany będą dotyczyły zwiększania limitu paliwa wykorzystywanego na hektar z dotychczasowych 100 litrów do 110 litrów, a także zwiększenia limitu zużycia paliwa w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 litrów do 40 litrów.

Wedle zapowiedzi posłów, zmiany prawne mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Zwrot podatku akcyzowego za większe ilości oleju napędowego w gospodarstwach rolnych

Wedle zapowiedzi posłów już od 1 stycznia 2022 roku rolnicy będą mogli korzystać z nowych zapisów ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego.

W praktyce oznacza to, że zwiększą się limity ilości oleju napędowego, za które producenci żywności będą mogli otrzymać zwrot podatku akcyzowego.

Jak stwierdził wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik, wprowadzane zmiany są zgodne z obietnicami złożonymi w ramach Nowego Ładu.

Limit paliwa (na hektar przeliczeniowy gruntów), za który rolnicy otrzymają zwrot podatku akcyzowego zwiększy się z dotychczasowych 100 do 110 litrów.

W przypadku hodowców bydła granica zostanie przesunięta z 30 na 40 litrów na dużą jednostkę przeliczeniową bydła.

Wzrost dopłat za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej?

Ryszard Bartosik podczas piątkowego posiedzenia Sejmu wskazał, że nowelizacja ustawy ma na celu zmniejszenie rosnących kosztów produkcji żywności w polskich gospodarstwach rolnych.

Dodał również, że państwo będzie śledzić wahania cen oleju napędowego na rynku i - zależnie od obserwowanych zmian - regulować limity, w ramach których rolnicy będą otrzymywali zwrot podatku akcyzowego.

Projekt nowelizacji ustawy ma trafić do konsultacji w komisji rolnictwa i komisji finansów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: portalspozywczy.pl

Tagi: Paliwo Orlen