Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

trąba powietrzna pogoda
MARIUSZ GRZELAK/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Choć czas tegorocznych upałów przeszedł do historii, to trudne zjawiska pogodowe znowu dają o sobie znać: w ostatnim czasie na Pomorzu zaobserwowano trąbę lądową. Nawałnice i burze w regionie były źródłem około pięćdziesięciu interwencji strażackich.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które mają pojawić się w kolejnych dniach w wielu miejscach w kraju.

Trąba lądowa na Pomorzu

Na profilu Pomorskiego Alarmu Pogodowego pojawiła się informacja o zaobserwowaniu trąby lądowej w miejscowości Wielkie Walichnowy (gm. Gniew, woj. pomorskie) w piątek 17 września 2021 roku.

Wiadomo, że zjawisko było zalążkiem trąby lądowej, która finalnie nie miała kontaktu z powierzchnią pola, nad którym ją zaobserwowano.

Nie trzeba dodawać, że widok wiru powietrznego wzbudził niepokój wśród mieszkańców okolicy - w ostatnim czasie pomorscy strażacy interweniowali około pięćdziesiąt razy w ciągu kilku dni w związku ze skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych.

Warto dodać, że trąba lądowa jest małym wirem pyłu zawieszonym w powietrzu i w odróżnieniu od trąby powietrznej jej cyrkulacja jest znacznie niższa i nie przekracza prędkości 64 km/h.

Na profilu Pomorskiego Alarmu Pogodowego podzielono się również nagraniem trąby lądowej wykonanym przez świadka:

Ostrzeżenia IMGW przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi

Aktualne ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed intensywnymi opadami deszczu dotyczą głównie wschodnich regionów Polski: województwa podlaskiego, podkarpackiego, a także części lubelskiego i świętokrzyskiego.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują w wymienionych obszarach do niedzieli 19 września 2021 roku.

W województwie podkarpackim ogłoszono ponadto ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia - dotyczy ono podwyższonych stanów wody w zlewni Wisłoka, Łęgu, Sanu i Wisły.

Podobnie jak w przypadku ostrzeżeń meteorologicznych, alerty hydrologiczne obowiązują do niedzieli 19 września 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter, imgw