RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. A. Spratt

Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Choć sezon pszczelarski już minął, właściciele pasiek aktywnie przygotowują się do nadejścia zimy. Niestety, jeden z pszczelarzy z Wielkopolski będzie musiał włożyć gigantyczny wysiłek w to, by na wiosnę odtworzyć swoje rodziny pszczele: w ostatnich dniach pasieka została bowiem brutalnie zdewastowana.

Policjanci zatrzymali w sprawie podejrzanego 34-latka, który nie przyznaje się do winy. Trwają poszukiwania drugiej osoby współodpowiedzialnej za śmierć 420 tys. pszczół. Motyw aktu wandalizmu nie jest znany.

Dramat w pasiece

Łamiąca informacja o losie jednej z pasiek w Tworzymiarkach (pow. gostyński, woj. wielkopolskie) przekazali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Do zdarzenia doszło w sobotę 11 września 2021 roku - funkcjonariusze otrzymali wtedy zawiadomienie o zdewastowaniu pasieki i otruciu dwudziestu jeden pszczelich rodzin.

Sprawcy najprawdopodobniej otruli owady środkiem chemicznym. Co więcej, uszczelnili również pianką montażową cztery ule niezamieszkałe przez pszczoły.

Walka o sprawiedliwość

Straty pszczelarza są ogromne: w wyniku dewastacji pasieki padło 420 tysięcy pszczół. Szkodę wycenia się na 44 tysięcy złotych.

Pocieszającą informacją jest fakt, że tuż przy pasiece znajdowała się fotopułapka, która zarejestrowała haniebne poczynania dwóch zamaskowanych sprawców.

W piątek 17 września 2021 roku gostyńska policja poinformowała opinię publiczną o zatrzymaniu 34-letniego mężczyzny podejrzanego o współudział w otruciu pszczół.

Choć usłyszał on zarzut zniszczenia pasieki, nie przyznaje się do winy. Warto dodać, że 34-latek jest związany z lokalnym środowiskiem pszczelarskim. Mimo to motywy popełnienia omawianego czynu pozostają nieznane.

Trwają intensywne poszukiwania drugiej osoby, która przyczyniła się do dewastacji mienia pszczelarza. Za opisywane poczynania sprawcom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nielegalny proceder w gospodarstwie. Rośliny miały służyć jako karma dla kur

  • Ceny śliwek w handlu hurtowym i detalicznym: różnice na niekorzyść rolników

  • Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gostyn.policja.gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]