Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół

pszczoły
unsplash.com / fot. A. Spratt

Choć sezon pszczelarski już minął, właściciele pasiek aktywnie przygotowują się do nadejścia zimy. Niestety, jeden z pszczelarzy z Wielkopolski będzie musiał włożyć gigantyczny wysiłek w to, by na wiosnę odtworzyć swoje rodziny pszczele: w ostatnich dniach pasieka została bowiem brutalnie zdewastowana.

Policjanci zatrzymali w sprawie podejrzanego 34-latka, który nie przyznaje się do winy. Trwają poszukiwania drugiej osoby współodpowiedzialnej za śmierć 420 tys. pszczół. Motyw aktu wandalizmu nie jest znany.

Dramat w pasiece

Łamiąca informacja o losie jednej z pasiek w Tworzymiarkach (pow. gostyński, woj. wielkopolskie) przekazali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Do zdarzenia doszło w sobotę 11 września 2021 roku - funkcjonariusze otrzymali wtedy zawiadomienie o zdewastowaniu pasieki i otruciu dwudziestu jeden pszczelich rodzin.

Sprawcy najprawdopodobniej otruli owady środkiem chemicznym. Co więcej, uszczelnili również pianką montażową cztery ule niezamieszkałe przez pszczoły.

Walka o sprawiedliwość

Straty pszczelarza są ogromne: w wyniku dewastacji pasieki padło 420 tysięcy pszczół. Szkodę wycenia się na 44 tysięcy złotych.

Pocieszającą informacją jest fakt, że tuż przy pasiece znajdowała się fotopułapka, która zarejestrowała haniebne poczynania dwóch zamaskowanych sprawców.

W piątek 17 września 2021 roku gostyńska policja poinformowała opinię publiczną o zatrzymaniu 34-letniego mężczyzny podejrzanego o współudział w otruciu pszczół.

Choć usłyszał on zarzut zniszczenia pasieki, nie przyznaje się do winy. Warto dodać, że 34-latek jest związany z lokalnym środowiskiem pszczelarskim. Mimo to motywy popełnienia omawianego czynu pozostają nieznane.

Trwają intensywne poszukiwania drugiej osoby, która przyczyniła się do dewastacji mienia pszczelarza. Za opisywane poczynania sprawcom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gostyn.policja.gov.pl